Korkusuz yazarı Ahmet Takan, Bahçeli‘nin aklında farklı bir cumhurbaşkanı adayı olabileceğini yazdı. Edindiği kulis bilgilerini okurlarıyla paylaşan Takan, şu ifadeleri kullandı:

Farklı MHP kaynaklarından teyidini aldığım Devlet Bahçeli’nin yakın çevresi ile paylaştıkları farklı amaçlara yönelik spekülasyonlara gaz vermek amacıyla kulislere yayılıyor olabilir mi?.. Söz konusu Devlet Bahçeli olunca her şey mümkün!.. Ancak, bana çok iddialı ve hatta kafama hiç yatmayan bir iddiayı da aktarayım;

“ Devlet Bahçeli’nin kafasında farklı bir Cumhurbaşkanı adayı olabilir.”

ERKEN SEÇİM İÇİN TARİH

Takan, MHP lideri Bahçeli’nin erken seçim için düşündüğü tarih ile ilgili de şunları yazdı:

Sarayiçi rektörlerinden Melih Bulu getirildiği gibi gönderildi!..

Bu işin, bugünlerde çokça konuştuğumuz seçim ve erken seçim tartışmaları ile ilgisi olabilir mi?.. Hatta soruyu biraz daha zorlayalım; erken seçimin işaret fişeklerinden biri olabilir mi?..

“Hoppalaa” çekmeyin… Çok sıcaklar yüzünden güneş beynime geçmiş sanmayın…

Machiavelli günümüzde yaşasaydı, Tayyip Erdoğan’ı ellerinden öper, kesin bağlılıklarını bildirirdi. Erdoğan, düşüremediği kaleleri ele geçirmek için her yolu mubah sayan siyasetçi tipinin önde gelenlerindendir. Ve de kazanmak adına… Erdoğan için Boğaziçi Üniversitesi karşı mahallenin en önemli kalelerinden biriydi. Kaleyi düşürmek ve kendi yanına almak uğruna bundan sonra farklı yöntemler deneyeceğinden kimse kuşku duymasın. Ancak, her zaman olduğu gibi Tayyip Erdoğan algıya oynuyor. Boğaziçi Üniversitesi rektörünü görevden alınca geri adım mı atmış oldu?.. Görüntü Erdoğan’ın işine gelmiş olabilir. Neden mi?..
Son günlerde MHP kulislerinde ilginç söylentiler dolaşıyor…


 
★★★

Seçim, erken seçim tartışmalarına MHP kulislerindeki iddialarla ışık tutmaya çalışalım. Öncelikle, MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim kanununun değişmesindeki aşırı isteksizliği ve AKP’nin önerdiği daraltılmış bölge sistemini kesinlikle istemediğini not edelim. Gelelim, Balgat dükalığının koridorlarında neler konuşulduğuna;

-Devlet Bahçeli, erken seçimin tarihini Kasım 2022 olarak belirledi. Bu tarih gelişmelere göre daha erkene, ilkbahar aylarına da çekilebilir.

-Devlet Bahçeli “Kanal İstanbul”dan rahatsız. “Çok sıkıntılı bir süreç” diyor.

-Devlet Bahçeli, AKP’nin 7-8 ballı maaş alan bürokratlarından çok rahatsız. “Milletin hali böyle iken bunlar olmaz” diyor. Tayyip Erdoğan, bu sıkıntıya yönelik yakında bir operasyon yapabilir.

-Devlet Bahçeli, Deniz Baykal ile ilgili son açıklamalarını değerlendirirken Zülfü Livaneli’ni “Sorosçu” ilan etti.

-Devlet Bahçeli’de sahaya inecek. Güneydoğu illerine de çeşitli ziyaretler yapacak.

★★★

Eveet!.. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yakın çevresine yaptığı bu değerlendirmelerle ilgili mini bir durum analizi yapalım;

Devlet Bahçeli, Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’na bağlılığını sürdürmesi için 2022 Kasım ayından evvel seçim yaptırması lazım. Neden?.. Eriyen MHP’nin tamamen dibe vurmaması için bugünkü seçim sistemine ve ittifaka ihtiyacı varda ondan. Bu yılın ekim ayına kadar TBMM’den bir seçim kanunu değişikliği çıkamayacağı görünüyor. Hal böyle olunca daha sonra yapılabilecek bir düzenleme olursa o da anayasanın 1 yıllık süre şartına takılır ve seçim otomatikman 2023’e kalır. (MHP kaynakları, “Devlet Bahçeli, ilan ettiği ‘Cumhurbaşkanı adayımız Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmez ise 2023 ‘e kalacak seçimde onun adaylığını Türkiye ve dünyada tartıştırmak istemez” diyor.)

Bakın!.. Devlet Bahçeli, “Serok Erdoğan”a bile ses çıkaramadı. Yeni “çözüm süreci”ne destek veren Devlet Bahçeli, erken seçim çıkışı yaparsa bunu “Halktan güvenoyu istiyoruz” gerekçesine dayandırabilir.

Bir de tüm bunların değişen dünya sistemi ile çok yakından alakası var…

ABD Başkanı Biden’ın 14 Haziran Brüksel tebligatlarından sonra dünya sistemi değişiyor… Çok belli!.. Türkiye’deki eski NATO yapılanması ve bunun derinliklerindeki isimler de değişecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ne tarafa karşı gardını almaya çalışıyor?..

Tayyip Erdoğan’ı nereye doğru sürüklemek istiyor?..

Bahçeli yönünü ne tarafa çevirecek?..

Eldeki bilgilere göre hele iddia kapsamında kalan söylentilerle net ve daha ileride analizler yapabilmenin imkanı yok.

O zaman… Her zamanki gibi, bekleyelim görelim modunda izlemeye devam edeceğiz…