İstanbul ve Ankara belediyelerine kayyım mı atılıyor?

İstanbul ve Ankara belediyelerine kayyım mı atılıyor?

 İstanbul ve Ankara belediyelerine kayyım mı atılıyor?

17.04.2020 - 11:11

Güncelleme : 17.04.2020 - 11:47

HABER BİZDEN – İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında koronavirüs salgını için başlattıkları bağış kampanyası nedeniyle soruşturma başlatıldı. Yardım kampanyasına açılan soruşturmanın bu iki belediyeye ‘kayyum atamanın’ ön hazırlığı olduğunu belirten yorumlar sıklıkla dile getirilmeye başlandı. Bakanlık, hayır işlerini engellemekle suçlanıyor. Pek çok farklı kesimden soruşturmaya tepkiler gelmeye devam ediyor. İşte o tepkilerden bazıları…

“KAYYIMLARA KİMSE SUSMAMALIYDI” İstanbul Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam: “Zalimane infaz yasasına en ufak bir muhalefet emaresi göstermeyen İçişleri Bakanı hala hayrı, iyiliği, yardımlaşmayı engellemekle meşgul.”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Yasa masa tanımaz bir iktidarın yardım toplayana bakışı! Bu böyle ama… Kayyımlara da kimse susmamalıydı..! Gereken tepki yetersizdi, bu bir gerçek! Susma, sustukça sıra sana gelecek!”

“AKP, KAYYIMIN ZEMİNİ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR” Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş: “Ekrem İmamoğlu 1 yıl önce bugün mazbatasını almış ve İBB koltuğuna oturmuştu. Millet iradesini bir türlü hazmedemeyen AKP, İmamoğlu ihtiyaç sahipleri için bağış topladı diye soruşturma açıyor ve kayyımın zeminini oluşturmaya çalışıyor. AKP’yi uyarıyorum: Milletle inatlaşmayın!”

“SİYASİ BEDELİ AĞIR OLUR” CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç: “Hala aklı selim düşünme güçlerini koruyabilen,iktidar yetkililerine duyurmak istiyorum. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a yardım kampanyaları için soruşturma açmak, sizin için siyasi intihardır. BU MİLLET BUNU ASLA UNUTMAZ! Siyasi bedeli ağır olur.”

İBB ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kampanya sonucu İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlamış ve belediyelerin banka hesaplarına bloke konmuştu. İBB Başkanı İmamoğlu, kampanyada 900 bin TL topladıklarını, 15 gün süre verildiğini ve hala bu tutarın blokaj altında tutulduğunu söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi de soruşturma başlatıldığını doğrularken, cuma gününden itibaren müfettişlerin, belediyede incelemelerde bulundukları öğrenildi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın