İran’nın Gilan eyaletinde ağır bilanço: 739 gözaltı – HABER BİZDEN

İran’nın Gilan eyaletinde ağır bilanço: 739 gözaltı

İran’da 22 yaşındaki Doğu Kürdistanlı Jina (Mahsa) Emini adlı kadının “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesiyle başlayan gösterilerde sadece ülkenin kuzeydoğusundaki Gilan eyaletinde 60’ı kadın 739 kişi gözaltına alındı. Başörtüsünü “düzgün bağlamadığı” gerekçesiyle Tahran’da “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü karakolda komaya giren Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor.

İran’ın yarı resmi ajansı Tesnim’e göre, Gilan Emniyet Müdürü Azizullah Meleki, kamu güvenliğini tehdit eden kişilere yönelik polis ve Devrim Muhafızları Ordusu tarafından operasyon düzenlendiğini belirtti.

Toplam 739 kişinin gözaltına alındığını belirtilen açıklamada, “Bu kişilerden 60’ı kadındı. Bunların büyük bir kısmının Gilan’ın yerlisi olmadığı, kaos yaratmak ve kamusal alanlara ve özel mülklere zarar vermek için diğer kentlerden Gilan’a geldikleri tespit edildi.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, protestolar sırasında hayatını kaybeden bir güvenlik görevlisinin ailesine açtığı taziye telefonunda, protestoculara sert müdahale edilebileceği sinyalini verdi.

Reisi, “İran, ülkenin güvenliğine ve huzuruna karşı hareket edenlerle kararlı şekilde başa çıkmalı” dedi.

İran devlet televizyonunda paylaşılan bilgilere göre, protestolarda bugüne (24 Eylül) kadar 35 kişi hayatını kaybederken Norveç’in başkenti Oslo merkezli İran İnsan Hakları (IHR) örgütü, bir güvenlik görevlisinin protestoculara uzun namlulu silahla ateş açtığını gösteren bir video paylaştı.

Videonun Tahran’daki Firdevsi Bulvarı’nda kaydedildiği belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü de 20 şehirde protestoculara karşı gerçek mermi kullanıldığına dair kanıt olduğunu açıkladı.

Öte yandan, protestoların sürdüğü Doğu Kürdistan’ın Şino kentinde polis ve askerler sokaklardan çekilmek zorunda kaldı.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü de sosyal medyada bir mesaj paylaşarak şehrin bazı bölümlerinin protestocuların kontrolüne geçtiğini yazdı.

Emini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti ise konuyla ilgili açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Emini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.

Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Emini’nin ahlak polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

%d blogcu bunu beğendi: