İran’da protestolar: Kürt kenti Şîno’da polis sokaklardan çekildi – HABER BİZDEN

İran’da protestolar: Kürt kenti Şîno’da polis sokaklardan çekildi

İran’da Jîna Mahsa Amînî’nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından direniş kadınların öncülüğünde yayılıyor. Polis ve askerlerin zor kullanma, gözaltı, tutuklama ve saldırılarına rağmen halklar sokağı terk etmiyor. Onlarca kentinde halk, motosikletli asker, polisle gece boyunca çatıştı. Batı Azerbaycan Eyaleti’nde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi sınırındaki Oshnaviye (Şîno) kentinin kontrolü eylemciler tarafından sağlanıyor.

Kentteki polis, asker güçleri çekilmek zorunda kaldı. Twitter fenomeni Tawheed Javadi, Twitter’da şunları yazdı: “1979 devriminden sonra ilk kez bir şehrin kontrolü tamamen protestocular tarafından ele geçirildi.

Sokaklarında “Hameney‘e ölüm”, “Diktatöre ölüm”, “Savaşacağız, öleceğiz ama İran’ı geri alacağız”, “Bomba, tank, tüfek artık etkisi yok, Molla defolmalı”, “Bu sene kan senesidir, İran lideri düştü düşecek” sloganları atıldı. Paylaşılan videolar üzerine Birleşmiş Milletler, İran Hükümeti’ne tepki göstererek sosyal medya hesaplarından kınama mesajı yayınladı. 

ÖLÜ SAYISI 50’Yİ GEÇTİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, İnsan hakları aktivistlerine bağlı Harana Haber Ajansı, Rasht kentinde insanları doğrudan hedef alan Besiç adı verilen gruplarla fotoğraflarını yayınladı. Eylemler başladığından beri günlük olarak rapor yayınlayan insan hakları örgütü Hengaw’ın web sayfasına ise ulaşılamıyor. Kurum engele ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. İnsan hakları örgütleri, dün gece itibariyle öldürülen eylemci sayısının 50’yi geçtiğini belirtirken, 27 kişinin kimlik bilgilerini doğruladığını duyuruldu. 

DİRENİŞ YAYILDI

Başkent Tahran’da da polislerin eylemcileri doğrudan hedef aldığı videolar sosyal medyada yayınlandı. Kum kentinde eylemciler Besiç (rejimin gönüllü milisleri) saldırılarına molotof kokteylleriyle karşılık verirken, pek çok kentte eylemciler Hamaney de dahil olmak üzere İslam Cumhuriyeti liderlerinin poster ve fotoğraflarını yırttı. Meşhed kentinden gelen bir videoda, protestocuların İran İslam Devrimi’nin ideolojik önderlerinden Murteza Mutahhari’nin heykelini ateşe verdiği görüldü.

“1500 Tasvir” kullanıcı hesabı, ülkedeki durumu “direniş halinde” olarak nitelendirdi ve Tahran sokaklarından videolar yayınlayarak, protestocu kalabalığın Tahran’ın tüm sokaklarını işgal ettiğini bildirdi. Sokaklardan geçen araçların başörtüsünü çıkarıp yakan kadınlara korna sesleriyle destek verdiği görüntülere yansıdı. Almanya, Amerika ve Kanada da dahil olmak üzere yurtdışındaki İranlılar, eş zamanlı olarak sokaklara çıkarak halktan ve Batılı yetkililerden “İslam Cumhuriyeti’nin suçlarını” kınamalarını istedi. 

%d