Irak’taki çatışmalarda ölü sayısı 30’a çıktı – HABER BİZDEN

Irak’taki çatışmalarda ölü sayısı 30’a çıktı

son dakika

Aylardır yeni hükümetin kurulamadığı Irak’ta Şii lider Mukteda Es-Sadr’ın “siyaset hayatından emekli olduğunu” açıklamasının ardından Sadr’a bağlı Barış Tugayları’nın (Seraya es-Selam) Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basması sonrasında milisler ve ordu arasında başlayan çatışmaların sabah saatleri itibarıyla sürdüğü belirtiliyor. 

’30 KİŞİ ÖLDÜ, 700 KİŞİ YARALANDI’

Katar merkezli El Cezire televizyon kanalı sağlık yetkililerine dayandırdığı haberinde, Bağdat’ta diplomatik temsilcilerin ve devlet kurumlarının yer aldığı Yeşil Bölge’de ağır silahların da kullanıldığı çatışmalarda ölenlerin sayısının 30’a yükseldiğini duyurdu.

Kanala bilgi veren Iraklı sağlık yetkilisi çatışmalarda 110’u güvenlik görevlisi 700 kişinin de yaralandığını söyledi. 

Daha önce AFP haber ajansına konuşan sağlık yetkilileri çatışmalarda 15 Sadr destekçsinin öldüğünü, 350 eylemcinin de yaralandığını açıklamıştı. 

Yeşil Bölge’deki Anadolu Ajansı muhabiri de çatışmaların sürdüğünü, 20’nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

AA’ya göre Sadr yanlılarına karşı hükümet güçlerine İran destekli Haşdi Şabi milisleri de destek veriyor. Ajansa konuşan Sadr destekçileri kendilerine Yeşil Bölge içerisinde silahlarla saldıranların İran destekli milisler olduğunu söylüyor.

%d blogcu bunu beğendi: