İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC’nin eski Türkiye temsilcisi Mark Lowen, Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan AKP’li Melih Bulu protestoları hakkındaki paylaşımları nedeniyle iktidar yanlısı AHaber’in hedefi oldu. Lowen, kendisinin 2017 yılında çekilmiş bir fotoğrafının eşliğinde “İngilizler kaos planına destek çıkıyor!” başlığıyla yayımlanan habere esprili bir yanıt verdi. İngiliz gazeteci, AHaber’in haberini “Ah canım @Ahaber I missed you too (Ah canım Ahaber, ben de seni özledim” mesajıyla paylaştı.

 Lowen, özellikle Gezi Parkı direnişi sırasındaki canlı yayınları nedeniyle yandaş medya tarafından hedef gösterilmişti. AHaber’in Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eyleme ilişkin haberindeyse, şu anda Roma merkezli çalışan Lowen hakkında “İngiliz muhabirler Gezi’den sonra Boğaziçi’ndeki organizasyonda görüldü” ifadeleri kullanıldı. Haberde, “Gezi Parkı olaylarının çıkarıldığı dönemde Taksim Meydanı’nda, CHP’nin Adalet Yürüyüşünü takip edip canlı yayınlar yapan BBC muhabiri Mark Lowen, şimdi de Boğaziçi Üniversitesi’nde denenen şiddet olaylarına destek veriyor” denildi. AHaber, Boğaziçi Üniversitesi’yle ilgili haberinde de, Lowen’ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017’de yaptığı Adalet Yürüyüşü’nde çekilmiş bir fotoğrafını kullandı. 

NE YAZIK Kİ TÜRKİYE HİÇ DEĞİŞMİYOR”

Şu anda BBC’nin Doğu Avrupa Temsilcisi olarak Roma merkezli çalışan Lowen, Boğaziçi Üniversitesi’ne 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk kez kurum dışından rektör atanmasına karşı düzenlenen eylemleri Twitter hesabından paylaşmıştı. Lowen şu ifadeleri kullanmıştı: “Ne yazık ki Türkiye hiç değişmiyor. Çevik kuvvet, Erdoğan’ın AKP adayı (ve tezinde intihal yapmış görünen) Melih Bulu’yu rektör olarak atamasının ardından, hükümetin ülkenin en üst düzey üniversitesine müdahale etmesine karşı öfke duyan öğrencilere karşı şiddete başvuruyor ve gözyaşartıcı gaz kullanıyor.”