İngiliz Daily Telegraph gazetesi! Boris Johnson’ın hayatta kalma şansını açıkladı

İngiliz Daily Telegraph gazetesi! Boris Johnson'ın hayatta kalma şansını açıkladı

 İngiliz Daily Telegraph gazetesi! Boris Johnson’ın hayatta kalma şansını açıkladı

07.04.2020 - 14:59

Güncelleme : 07.04.2020 - 15:44

HABER BİZDEN – İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın halen yoğun bakımda tutulduğu resmen açıklandı. Kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu Bakan Michael Gove, LBC radyosuna yaptığı açıklamada, Johnson’ın solunum cihazına bağlı olmadığını ve oksijen desteği verildiğini belirtti. İngiliz gazeteleri ise, beklendiği gibi Başbakan Boris Johnson’ın yoğun bakıma kaldırılmasını manşetlerine taşıdı. ‘Boris yaşam mücadelesi veriyor’ Times, Telegraph, Metro ve Sun gazeteleri ‘Başbakan yoğun bakımda’ başlığını kullanırken, Guardian ve Financial Times gazeteleri ‘Semptomları kötüleşen Johnson yoğun bakıma kaldırıldı’ dedi. Daily Mirror ise ‘Hasta Boris yaşam mücadelesi veriyor’ manşetiyle yayımlandı.

Daily Telegraph gazetesinin başyazısında ise “Başbakana acil şifa diliyoruz” başlığı vardı. Daily Telegraph, “Başbakanın bu krizin böylesi önemli bir anında hastaneye kaldırılması, Pazar akşamı Kraliçe’nin gidermeye çalıştığı ulusal savunmasızlık hissini güçlendirdi. Johnson’ın maruz kaldığı stres düşünüldüğünde, kolayca iyileşememesi şaşırtıcı değil” ifadesini kullandı.

Gazetenin küresel sağlık güvenliği editörü Paul Nuki, Johnson’a oksijen verilmesinin daha olası olduğunu, en azından başlangıçta solunum cihazına bağlanmadığını aktardı. Nuki, solunum cihazına bağlanan kişilerin çoğunun bilincinin kapatıldığını fakat Johnson’ın en azından bilindiği kadarıyla bilincinin kapalı olmadığını belirtti ve ekledi:

“Yoğun bakımın koronavirüs için bir tedavi yöntemi olmadığını vurgulamamız gerekir. Bu hastalığın bir ilacı olmadığı için yoğun bakım yalnızca bir ‘destekleyici tedavi’ işlevi görüyor. Ciddi vakalarda virüs ciğerlere saldırıyor ve zatürreye yol açıyor. Bu hem doktorların hem de hastaların hiç beklemediği bir hızla ilerleyebiliyor.”

Nuki, East Anglia Üniversitesi Tıp Profesörü Prof. Paul Hunter’ın “Covid-19 vakalarında yoğun bakıma alınan kişilerin yarısı maalesef ölüyor” ifadelerine de yer verdi ve Johnson’ın yaşındaki hastalarda hayatta kalma şansının yüzde 54 olduğunu aktardı. Guardian gazetesinde ise Boris Johnson’ın yoğun bakıma kaldırılma sürecinin perde arkasına dair bir haber yer aldı. Gazete, Pazar günü hastaneye kaldırıldığı açıklanan Johnson için hastanede Perşembe gününden bir yatak hazırlandığını aktardı.

Guardian’a göre Johnson’ın sağlığının kötüleşmeye devam ettiği günlerde durumunun iyi olduğuna dair açıklamalar yapılması, bazı Muhafazakar Parti milletvekillerini, gelecekte yapılacak açıklamalara dair güvenin azalabileceği yönünde endişelendirdi. “Johnson düzenli spor yapıyordu” Times gazetesi ise Johnson’ın durumu kamuoyuna açıklanmadan kısa süre önce bakanların konuyla ilgili bilgilendirildiğini aktardı. Times’a konuşan bir bakan “Gerçekten şok edici bir andı” dedi.

Times, Başbakan Johnson’ın hastalık öncesinde sağlığının genel olarak iyi olduğunu, düzenli olarak tenis oynadığını ve Başbakanlık Konutu’nda karantinada kaldığı süreçte düzenli olarak yoga, pilates ve aerobik egzersizleri yaptığını yazdı, Londra Belediye Başkanı olduğu dönemde bisiklete bindiğini hatırlattı. Gazete, bir dönem obez olan Johnson’ın sonrasında kilo verdiğini yazdı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.