İddia: Erdoğan’ın davet edildiği zirveye Esad da katılacak!

İddia: Erdoğan’ın davet edildiği zirveye Esad da katılacak!

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin terörle mücadele kapsamında Bağdat’ta düzenleyeceği ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da davet edildiği zirveye Suriye rejimi lideri Beşar Esad’ın da katılacağı iddia edildi.

Suriye basınında yer alan iddialara göre Irak, Erdoğan ve Esad’ın da buluşabileceği, tüm komşu ülkelerin yer aldığı “terörle mücadele” amaçlı bir konferans düzenlemeyi planlıyor.

The Syrian Observer sitesinde yer alan haberde, Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, zirve bölgedeki gerilimi azaltmayı ve terör örgütleriyle mücadele çabalarını artırmayı amaçlıyor.

Haberde, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’in, Kazımi tarafından gönderilen davet mektubunu Erdoğan’a teslim ettiği belirtildi. Türkiye’nin zirveye katılım çağrısını kabul edeceğini iddia eden Suriye medyası, Bağdat’ın Erdoğan’ın yanı sıra zirveye Esad’ı da zirveye davet edeceğini iddia etti.

Esad’ın zirveye katılacağını iddia eden Suriye basını, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in geçtiğimiz günlerde Esad ile yaptığı telefon görüşmesini hatırlatarak, komşu ülkeler arasında terörle mücadele ilişkileri ve işbirliğinin arttığını öne sürdü.
Öte yandan Russia Today’e göre ise davet mektubunun gönderildiği bir diğer isim, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman.

Bir Cevap Yazın