Hizbullah’tan Rojava açıklaması

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, bugün yaptığı açıklamada ABD ve Koalisyon destekli Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolündeki Rojava bölgesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Nasrallah açıklamasında, Esad rejiminin Rojava dahil tüm topraklara egemen olması gerektiğini söyledi.
ABD’nin bölgedeki varlığını tehdit eden Nasrallah, ABD’nin Suriye’yi parçalamak için orada bulunduğunu iddia etti.

Öte yandan Hizbullah lideri daha önce Koalisyon tarafından reddedilen ve özellikle Rusya ve Esad destekçileri tarafından ortaya atılan “ABD Suriye’den petrol çalıyor” iddiasını gündeme getirerek, “İşgalci güçler Suriye’den çekilmelidir” diye konuştu.

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü daha önce sosyal medya hesabı üzerinden söz konusu iddialara ilişkin yaptığı paylaşımda, “ABD kuvvetlerinin Kuzeydoğu Suriye’den petrol/buğday çaldığı dezenformasyonunun hiçbir gerçeği yok. ABD Kuvvetleri, Kuzeydoğu Suriye’de yeni tesisler inşa etmiyor, ancak şu anda kullanılan tesisleri sürekli olarak iyileştiriyor” ifadesini kullanmıştı.
Mesajında ABD kuvvetlerinin uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) kararları kapsamında Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kuvvetleri ile birlikte terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele etmek için bulunduğunu hatırlatan Marotto, daha sonraki mesajında söz konusu iddiaların gülünç olduğunu ifade etmişti.

Bir Cevap Yazın