HDP’li Mithat Sancar’dan seçim ittifakı çıkışı! Cumhur mu yoksa Millet mi? – haberbizden

HDP’li Mithat Sancar’dan seçim ittifakı çıkışı! Cumhur mu yoksa Millet mi?

Türkiye 2023 yılında seçime gidecek gibi görünse de yaşanan sıcak gelişmeler ve ekonomideki bozulma, doların yükselişi, işsizliğin artması, siyasi gerilimin artması 2022’de baskın bir erken seçim ihtimalini de artırıyor. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı arasında yaşanacak seçim rekabetinin kilit partisi HDP’nin tavrını hangi kanattan yana kullanacağı şimdiden merak ediliyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Diyarbakır’da ittifak kurdukları bölge partileri temsilcileri buluştuğu toplantıda dikkat çeken açıklamalar yaptı. Sancar, “En geniş barış ve demokrasi ittifakını kurmak amacındayız. Bizim burada zaten bir ittifakımız var. 2019 yerel seçimlerinden beri çalışmalarını yürüten bir ittifaktır bu ama şimdi gerçekleştirdiğimiz toplantı ittifakla da sınırlı değildir” dedi.

“EN GENİŞ BARIŞ VE DEMOKRASİ İTTİFAKINI KURMAK İSTİYORUZ”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Diyarbakır’da ittifak kurdukları bölge partileriyle toplantı gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, toplantının 27 Eylül’de açıklanan deklarasyon üzerine görüş alışverişinde bulunmak ve bundan sonra izlenecek yolu belirlemek olduğunu aktardı. Sancar, “En geniş barış ve demokrasi ittifakını kurmak istiyoruz. Bizim burada zaten bir ittifakımız var. 2019 yerel seçimlerinden beri çalışmalarını yürüten bir ittifaktır bu ama şimdi gerçekleştirdiğimiz toplantı ittifakla da sınırlı değildir. Partilerle buluşma toplantısıdır” dedi. 

Toplantının, Türkiye’de barışa, demokrasiye, Kürt sorununun demokratik çözümüne ve Türkiye’nin yeni bir demokratik başlangıç yapmasına ilişkin yolu ortaya koyacağını söyleyen Sancar, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“KÜRT SORUNUNDA ÇÖZÜM VE BARIŞI HEDEFLİYOR”

“İmkanlarımızı birleştirmek için acil sorunlarımız var. Çok temel gündemlerimiz var, bizim deklarasyonda asıl amacımız temel mesele ve acil gündemlerle ilgili toplumun tüm kesimlerine yönelik bir müzakere ve diyalog süreci başlatmaktır. Sorunlarımızı siyaset zemininde demokrasi, demokratik yollarla ve müzakere yöntemiyle çözebileceğimize inanıyoruz. Elbette müzakere sadece aynı şekilde düşünenlerin birbirleriyle sohbeti ve diyaloğu değildir, farklı düşünenlerle de konuşma, tartışma yolları açma arayışıdır. Ve sorunlarımızın çözüm yolunun da geçtiğine inanıyoruz. Bizim oluşturmaya çalıştığımız barış ve demokrasi ittifakı dediğim gibi özellikle Kürt sorununda demokratik çözümü ve barışı hedefliyor. Ama Türkiye’nin bütününde yeni bir demokratik başlangıcı da bunun ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Çünkü Türkiye’nin demokrasi sorunuyla Kürt sorununda çözüm ve barış ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiştir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın