HDP’den istifa eden Belediye Başkanı’ndan açıklama

HDP'den istifa eden Belediye Başkanı'ndan açıklama

 HDP’den istifa eden Belediye Başkanı’ndan açıklama

21.04.2020 - 19:55

Güncelleme : 21.04.2020 - 21:03

Batman’ın Kozluk ilçesinde 30 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den Belediye Başkanı seçilen Ayhan Eren, HDP ile hizmet yapmanın imkansız olduğunu söyledi. Gerek seçim kampanyasında gerek sonrasında yaptığı tüm açıklamalarda tek öncelik ve hassasiyetinin Kozluk halkı olduğunu her fırsatta dile getirdiğini kaydeden Eren, HDP’den istifa etmesinin ardından ilçe halkına daha iyi hizmet yapacağını söyledi.

Bir belediye başkanının seçildikten sonra tüm politik çıkar çatışmalarından sıyrılarak seçildiği toplumun tamamını temsil etmesi ve tamamına hizmet götürmesi gerektiğini düşündüğünü aktaran Eren, şöyle konuştu:

“Halkımız bir yıllık dönemde kısıtlı imkanlara rağmen, ayırım yapmadan ve kişisel çıkar gözetmeden canla başla, hatta kişisel imkanlarımla nasıl hizmet ettiğimizin en yakın tanığıdır. Tüm bu süreçlerde seçime girdiğim partinin siyaset ve yerel yönetim anlayışında sağlıklı hizmetler ve sağlıklı bir siyaset yapmanın imkansız olduğunu müşahede ettim. Bu sebeple düşünsel ayrılıklar yaşadığım partiden istifa ettim.”

İstifa kararını HDP’ye iletmesinin ardından istifasına yönelik HDP’den tehdit içerikli açıklamalar yapıldığını ileri üren Eren, HDP Genel Merkezince yapılan açıklamada kendisiyle ilgili “işbirlikçi” tabiri kullanılarak bir takım ithamlarda bulunulduğuna değindi.

HDP’DEN AÇIKLAMA YAPILDI Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan, Batman’ın Kozluk ilçesi Belediye Eş Başkanı Ayhan Eren ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Ayhan Eren sorumlu olduğu halka karşı sırtını dönmüştür” başlıklı açıklamada, iktidarın bir yıllık süre içerisinde belediyelerine yönelik her türlü zor aygıtı devreye koymasına rağmen seçilmişlerinin bu gerçekliğe karşın direngen bir duruş gösterdiği ifade edildi. Ancak Eren’in tehdit ve korku siyasetine boyun eğdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toplumcu belediyecilik pratiğini ve demokratik bir işleyişi belediye içinde işletmemiştir. Bireysel menfaatleri doğrultusunda iradesini faşizme teslim etmiştir. Her şeyden önce gösterdiği bu zayıf ve iş birlikçi tavrı ile kendine, ailesine ve sorumlu olduğu halka karşı sırtını dönmüştür. Partimizin program ve tüzüğüne ters düşmüştür. Altını çizerek belirtmek istiyoruz ki, yaşadığı içten çürüme, partimizin haklı davasında, halkımızın barış ve demokrasi mücadelesinde yer almayı hak etmemektedir. Halkımıza ve Kozluk halkına bu saatten sonra şeffaf, demokratik ve katılımcı bir hizmet sunacağını düşünmüyoruz. Kozluk halkı da kendisinden sadece tek bir şey beklemektedir. O da faşizmin saldırılarına karşı iradelerini savunamayıp, boyun eğdiği için bulunduğu makam olan belediye eş başkanlığından istifa etmesidir.”

Açıklamada, Eren’in aday gösterdikleri için Kozluk halkından özür dilinirken, “Halka hizmet anlayışı ile üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye de devam edeceğiz” denildi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın