Harvardlı profesörün ‘koronavirüsü Çin’e sattığı’ iddia edilmişti, gerçek başka çıktı

Harvardlı profesörün 'koronavirüsü Çin'e sattığı' iddia edilmişti, gerçek başka çıktı

 Harvardlı profesörün ‘koronavirüsü Çin’e sattığı’ iddia edilmişti, gerçek başka çıktı

08.04.2020 - 17:16

Güncelleme : 08.04.2020 - 17:32

Harvard Üniversitesi’nde görevli Prof. Charles Lieber’in, koronavirüsü (Kovid-19) biyolojik silah olarak ürettiği ve Çin’e sattığı gerekçesiyle tutuklandığı iddiasının ardında başka bir gerçek çıktı. Lieber’in virüsü üretip Çin’e biyolojik silah amaçlı kullanması için satmadığı ortaya çıkarken, tutuklanma sebebinin de, görevli olduğu Harvard Üniversitesi ile sözleşmesi sürerken, Çin’deki bir üniversite ile anlaşmasından ve burada çalışmaya başlamasından kaynaklandığı belirlendi.

Web Tekno’nun haberine göre, koronavirüs ile ilgili üretilen komplo teorilerine Hardvarlı prof Lieber de eklendi ve akademisyenin virüsü üreterek Çin’e sattığı iddiası medyanın gündemini işgal etti. Sosyal medyada, Lieber ile ilgili iddialar, “ABD, koronavirüs biyo-silahını üreten ve Çin’e satan adamı buldu: Harvard Üniversitesi Kimya ve Biyoloji bölüm başkanı Prof. Charles Lieber. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre Dr. Lieber bugün tutuklandı” ifadeleriyle dolaşıma sokuldu.

Gerçekte ise, Lieber, Çin’in bir fon programına katılmasıyla ilgili yalan beyanlarda bulunduğu ve Harvard ile anlaşmasını hiçe sayarak, Wuhan Teknoloji Üniversitesi’nden (WUT) ücret aldığı için tutuklandı. Yani tutuklamanın asıl gerekçesi yalan beyanda bulunulması.

Habere göre, 28 Ocak 2017’de savcılar, Lieber’i yurtdışında çalışan araştırma görevlilerini Çin’e çekmeyi amaçlayan ‘Thousand Talents Plan’ adlı programı hakkında yanıltıcı bilgiler vermekle suçladı. ABD Adalet Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamaya göre Prof. Lieber, görev yaptığı Harvard Üniversitesi’nden habersiz olarak WUT’ta ‘Stratejik Bilim İnsan’ olarak çalışmaya başladı. 

2012-2017 yılları arasında ‘Thousand Talents Plan’ programında sözleşmeli bir katılımcı olan Amerikalı araştırmacı, bu süre zarfında hem yalan beyan verdi hem de Çin hükümeti ile yakınlık kurdur ancak tüm bunları yaparken, ne Harvard Üniversitesi’ne ne de Amerikan makamlarına bilgi verdi. Lieber tüm bu nedenlerden ötürü de tutuklandı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.