Grup Yorum’dan çağrı

Grup Yorum’dan çağrı

 Grup Yorum’dan çağrı

11.05.2020 - 16:53

Güncelleme : 11.05.2020 - 16:53

 Hayatını kaybeden üyeleri İbrahim Gökçek’in cenazesine yönelik saldırı ve tehditleri kınayan Grup Yorum, tüm sanatçılara, milletvekillerine, demokratik kitle örgütlerine harekete geçme çağrısında bulundu.  Grup Yorum, maruz kaldıkları baskı ve yasaklamalara karşı girdiği ölüm orucuna ara vermesinin ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren üyeleri İbrahim Gökçek’in cenazesine yönelik saldırıları yaptıkları açıklama ile kınadı.  

Türkülerini söyleyebilmek için iki üyelerini kaybettiklerini belirten Grup Yorum, açıklamalarında “Helin’in ardından İbrahim’i de kaldırıldığı hastanede kaybettik. AKP faşizminin polisleri ve ağzı salyalı faşist sürüsü İbrahim’in şehitliğinin ardından halk kültüründe yeri olmayan ne kadar rezillik, ahlaksızlık varsa yaptılar. Gazi Mahallesi’nde yapılmak istenen törene gaz bombalarıyla saldırdılar, cenazemizi kaçırdılar, Kayseri’de mezarı başında bir türkü söylenmesine bile tahammül edemediler.

Karşımıza çıkmaya cesareti olmayan sivil faşist sürüsü şimdi de İbrahim’in cesedini topraktan çıkartıp yakmakla tehdit ediyor.  Hangi kitapta yazıyor cenaze yakmak? Biz halkız ve halkın kitabında yazmıyor. Bu ahlak faşizmin ahlakıdır. İbrahim, hiçbir değer, hiçbir yasa tanımayan insanlık dışı bu sisteme karşı türküler söyledi, halk kültürüne sahip çıktı ve bu yüzden susturulmak istendi.

Halkın sesi hiç susmasın diye şehit düştü İbrahim. Kemikleri toprağa karışacak belki ama adı, düşleri, türküleri yüzyıllar boyu halkın bağrında yaşayacak”  ifadelerini kullandı.  “Kirli ellerinizi şehidimiz İbrahim Gökçek’in ve ailesinin üzerinden çekin” denilen açıklamanın devamında tüm sanatçılara, milletvekillerine, demokratik kitle örgütlerine harekete geçme çağrısında bulunuldu. 

Kayseri Valiliği, AKP Genel Merkezi, Kayseri il ve ilçe binalarının aranıp, bu tahditlere son verilmesini isteyen Grup Yorum, Kayseri’deki dinleyicileri ve demokratik kitle örgütlerine ise Gökçek’in mezarına gitme çağrısı yaptı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın