Fransa’dan Türkiye’ye PKK ile Kürt çağrısı – HABER BİZDEN

Fransa’dan Türkiye’ye PKK ile Kürt çağrısı

Fransa Dış İşleri Bakanlığı, Colanna’nın Perşembe günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada Colonna’nın görüşmede “PKK’nin AB’nin terör listesinde olduğunu” hatırlatarak şiddet ile bağlantılı olmayan Kürt hareketleriyle PKK arasında ayrım yapılması gerektiğini dile getirdiği bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan resmi açıklamada Fransız bakanın görüşmede, ülkesinin ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğüne gösterdiği bağlılığa da vurgu yaptığı aktarıldı.

Paris’te 23 Aralık’ta Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne Kürtlere yönelik gerçekleşen silahlı saldırıda 3 Kürt hayatını kaybetmişti.

Saldırıyı “iğrenç” olarak niteleyen Fransız bakanın Çavuşoğlu’na ülkedeki Türk temsilciliklerinin ve Kürt toplumunun bulunduğu mekanların güvenliğinin sağlanması için ilave önlemler alındığı güvencesinde bulunduğu da aktarılan konulardan biri oldu.

Çavuşoğlu, telefon görüşmesinde saldırının ardından Fransa’da düzenlenen eylemleri kınamış ve Fransız siyasetçilerin PKK’nin bayrakları altında fotoğraf çektirmesini eleştirmişti.

Ne olmuştu?

Paris’te Strasbourg Saint Denis Mahallesi’nde bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne 23 Aralık’ta silahlı saldırı gerçekleşmişti.

Saldırıda Kürt sanatçı Mir Perwer (Mehmet Şirin Aydın), KCK bünyesindeki Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nden (TJK-E) aktivist Emine Kara (Evin Goyi) ve Abdurrahman Kızıl hayatını kaybetmişti.

%d