Eşbaşkan tahliye edildi – HABER BİZDEN

Eşbaşkan tahliye edildi

Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) 23 Aralık 2022’de yapılan polis baskınında Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ve 14 il eşbaşkanıyla birlikte gözaltına alınan ve 27 Aralık’ta Diyarbakır 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun, hakkında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Altun ve avukatları Burhan Arta, Cemille Turhallı, Yakup Demir’in hazır bulunduğu duruşmayı, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile DBP, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve sivil toplum örgütü temsilcileri izledi.
 
‘TAMAMI YASAL EYLEMLERDİR’
Altun, iddianamede kendisi hakkındaki iddialara karşı Kürtçe savunma yaptı. Savunması tercüman aracılığıyla Türkçeye çevrilen Altun, iddianamede 12 eylem ve etkinliğe katılmakla suçlandığına işaret ederek, “İddianamede sayılan bu eylemlerin tamamı yasaldır, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Kaldı ki eylem ve etkinlikler esnasında kolluk görevlileri devamlı şekilde hazır bulunmaktaydı. Hatta genellikle kolluk kuvvetleriyle istişare yapılırdı. Bu eylem ve etkinliklerde olumsuz herhangi bir durum yaşanmamıştır” dedi.
 
Altun, tahliye ve beraatine karar verilmesini istedi. 
 
TAHLİYE KARARI 
Mahkeme, Altun’un yurt dışı yasağı adli tedbir kontrolü uygulanarak tahliyesin karar vererek, duruşmayı 9 Mart’ta erteledi.

%d blogcu bunu beğendi: