‘Erdoğan sokağa çıkma yasağı uygulamıyor çünkü’

'Erdoğan sokağa çıkma yasağı uygulamıyor çünkü'

 ‘Erdoğan sokağa çıkma yasağı uygulamıyor çünkü’

05.04.2020 - 13:50

Güncelleme : 05.04.2020 - 21:47

HABER BİZDEN- 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili karanlıkta kalan noktaları yazan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileriyle bilinen Ahmet Nesin, Erdoğan’ın koronavirüs seçimine gidebileceğini iddia etti ancak bunun için de sokağa çıkma yasağı ilan etmesi gerektiğini, mevcut şartlarda bunu yapamadığını savundu.

Artı Gerçek’teki yazısında Nesin, “Önceki yazımda Erdoğan’ın koronavirüs seçimine gidebileceğini yazmıştım. Bu görüşümde hâlâ bir değişim yok, az bir olasılık da olsa devlet salgını frenleyebilirse Erdoğan’ın en büyük kozu seçim olacaktır. Şimdilik bu olasılık üzücü ama uzak gözüküyor. Bunun için hemen sokağa çıkma yasağı uygulaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bilim insanlarından gelen uyarılara rağmen sokağa çıkma yasağı uygulayamadığına değinen Nesin, bunun gerekçesini ise şu ifadelerle yorumladı: “Uygulamama nedeni de devlette bunu karşılayacak paranın olmaması. Bu gibi durumlarda sosyal devletin hemen devreye girmesi gerekiyor ve işe gitmeyen ailelere yada işverenlere para yardımı yapması gerekiyor. Oysa Erdoğan bırakın bunu yapmayı, şu anki durumda bile belli ailelere yardım yapabilmek için halktan para dilenmeye başladı.”

Koronavirüs krizinin 2020’de bitmesinin pek olası olmadığını savunan Nesin, Dünya Bankası ve IMF’nin devreye girerek para basmaya başladığını, bu önlemin bir yere kadar işe yarayacağını, sonrasında ise en güçlü ülkelerin insanlarının bile dayanma gücünün kalmayacağını savundu ve ekledi:

“insanlar bulamadıklarını bulmanın yollarını aramaya başlayacaklar. Bunun çeşitli yolları var, önce karaborsa denilen gudubet hortlayacak, iki merdiven altı dediğimiz fabrikalar öyle bir çoğalacak ki, polis bununla başa çıkamaz noktasına gelecek. Bu iki düzeneği piyasaya sürecek mafya ortaya çıkacak ve ardından da yavaş yavaş talan dediğimiz olay meydana gelecek.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın