Erdoğan kabine toplantısı sonrası flaş açıklamalar – haberbizden

Erdoğan kabine toplantısı sonrası flaş açıklamalar

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi. Son dönemde artan yeni vaka ve can kaybı sayıları ele alındığı, aşılama süreci değerlendirildiği toplantının ardından Erdoğan açıklama yapıyor. Satırbaşları şöyle:

82 bin hektar Antalya’da, 62 hektar alan Muğla’da yandı. Buna karşılık mesela Rusya’da 3 milyon hektarlık hektarlık alan yandı.

Ülkemizdeki yangınların en azından bir kısmında terör örgütünün sabotaj şüphesi olmasıyla birlikte genel bir afet durumunda olduğumuz açıktır. Sadece 28 Temmuz’dan sonra başlayan yangınlarda ormanların yanı sıra 72 bin dekar ekili ve dikili alan, bin dekara yakın sera, 2.500 ton depolu ürün, 2.600 tarımsal yapı zarar görmüştür. Yangınlarda 395 büyükbaş hayvan, 4505 küçükbaş hayvan, 7749 arı kovanı 29600 kanatlı hayvan itlaf olmuştur.

Yangınların en yoğun olduğu dönemde Türkiye’ye uçak ve helikopter dahil çeşitli araç, yangın söndürme ekipleri gönderen dost ülkelere milletim adına bir kere daha şükranlarımı sunuyorum.

Yanan ormanlarımız, Anayasamızın 169. maddesine uygun şekilde tekrar canlandırılacak, tarım ve turizm dahil kesinlikle başka amaç için kullanılmayacaktır.

İmardan ve yapıdan kaynaklanan sorunlar vardır. Ancak karşımızda tarihte ender görülen bir afet olduğunu görmezden gelemeyiz. Böylesine büyük bir yağışa hiçbir alt yapının dayanması mümkün değildir.

Şu ana kadar sele kapılan 78 vatandaşımızın cenazesine ulaşılmıştır.

Devlet en çok da zor zamanlarında, kötü günlerinde vatandaşının yanında olmak, yaralarını sarmak için vardır.

Milleti terör örgütlerinin, darbe heveslilerinin, ekonomiye tuzak kuranların tasallutuna bırakmadıysak tabi felaketler karşısında da yalnız bırakmayacağız.

(AFAD’ın kampanyası) Kabinemizdeki Bakanlarımız ve çalışma arkadaşlarımızla 7 milyon 430 bin liralık katkıyla bu kampanyaya iştirak etme kararı aldık.

Siyasetçisinden gazetecisine, sosyal medya trolüne kadar ülkesine husumet dolu nice yüreyi nasır tutmuş figürün yalanla çarpıtmayla tahrikle nasıl milletimizin acısını istismara yeltendiğini unutmayacağız.

Meclis’in açılmasıyla, Avrupa’dakine benzer bir sosyal medya düzenlemesini getirmekte kararlıyız

Bir Cevap Yazın