Erdoğan: Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık

Erdoğan: Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık

 Erdoğan: Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık

25.11.2020 - 17:36

Güncelleme : 25.11.2020 - 17:36

Haber bizden haber merkezi-MYK gündeminin bir diğer konusu da eski milletvekili Mehmet İhsan Arslan’ın MYK’ya oy birliğiyle disipline sevk edilmesi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet İhsan Arslan’ın bir medya kuruluşuna verdiği röportajda, kitabında yer alan “AK Parti’nin bir milliyetçi bagajı yoktu, elinde Kürt kanı yoktu” sözüne tepki gösterdi.

Habere göre, Erdoğan, “Bu çok ağır bir söz. Bizim elimiz kanlı mı? Eli kanlı demek doğru değildir. Biz Kürtleri değil, teröristleri bombalıyoruz. Bizim Kürtlerle problemimiz yok. Bu röportajdaki sözleri, bizim haklı söylemlerimizi hiç anlamadığını gösteriyor. Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık” ifadesini kullandı. 

Ne demişti? AKP’nin kuruluşundan beri Erdoğan’ın yakınında olan isimlerden İhsan Arslan, söz konusu BBC Türkçe röportajında şu ifadeleri kullanmıştı:

Kitabınızda AK Parti’nin bir milliyetçi bagajı yoktu, elinde Kürt kanı yoktu” demişsiniz. AKP‘nin “İslamın kuşatıcılığıyla” Kürtlereyaklaştığını söylemişsiniz.Abdullah Öcalan da 21 Mart 2013’teki mektubunda “1000 yıla yakın süredir İslam bayrağı altında ortak yaşam sürdürüldüğünü” söylemişti. Sizce bu dini yaklaşımdan bağımsız, tamamen liberal, hak, hukuk ve özgürlükler çerçevesinde çözülebilir mi sorun?

Bence muhafazakarlığımızın artık ciddi bir bagajı, birikimi oluştu. Bu bagaj siyaseten bizi tamamen devletçi bir pozisyona taşıdı. Biz ülkede sistemin kendisi olduk. İlkeleri doğrusu bir kenara attık. Bizi gelecek seçimlerde hangi kesimler iktidara taşıyacak ve iktidarda kalmamızı sağlayacaksa, onlarla iş tutmayı tercih ettik. Kürtlerin oylarına ihtiyacımız olduğu dönemde biz onların taleplerini masada tutmaya devam ettik.

Sonradan bunun bizi tehlikeli sahillere götüreceğini fark ettiğimizde de bu kez başka çevrelerin desteğiyle siyaset yapmaya ve iktidarımızı sürdürmeye karar verdik. Şu an da MHP’yle olan ittifakımız da böyle bir sürecin son aşamasıdır. Konuyu siyaseten çözemediğiniz zaman şiddet uygulayarak geriletmeye çalışırsınız.

Doğru, sağlıklı bir zeminde değiliz maalesef. AK Parti olarak daha sonra kendi topraklarımızı bombalayacak şey değiliz diye bunu eleştiriyorduk. Ama şimdi sabah akşam yine kendi dağlarımızı bombalıyoruz. Böyle bir ortamda rahat yaşayabilir misiniz? Bunları düşünmek, ifade etmek zor.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın