ENKS Türkiye’deki bürosunu taşıyacak…

ENKS Türkiye'deki börosunu taşıyacak...

 ENKS Türkiye’deki bürosunu taşıyacak…

09.05.2020 - 21:36

Güncelleme : 09.05.2020 - 21:39

Suriye Ulusal Kürt Konseyi’nin (ENKS) Türkiye destekli Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ndan (SMDK) çekileceği ve Türkiye’deki bürosunu da taşıyacağı iddia edildi. Karara yönelik Kürdistan basınının edindiği bilgiye göre, ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki danışmanı William Robak’ın Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) için hazırladığı projesinde ENKS’nin Türkiye destekli Suriye muhalefetinden çekilmesini talep ettiği ileri sürüldü. 

Rojava halkı, ENKS’nin ayrılmasını istiyordu 

Alınan kararda ENKS’nin son yıllarda Suriye Milli Ordusu’na bağlı silahlı grupların Efrin, Serekaniye ve Gire Spi’deki eylemleri nedeniyle Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nu eleştirdiği ve toplantılarını boykot ederek katılmadığı biliniyor. 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonun, Efrin ve diğer Rojava kentlerine yönelik operasyonlara karşı tavrı ve Kürtlere karşı açıklamaları nedeniyle Rojava halkının da büyük çoğunlukla ENKS’den bu koalisyondan ayrılmasını talep ettiği ifade ediliyor. 

ENKS bürosunu Türkiye’den taşıyacak 

Bu kararla SMDK’den çekilmeyi planlayan ENKS, Türkiye’deki bürosunu da ya Suudi Arabistan’a yada Mısır’a taşıyacak. 

Daha önceden ise Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani’nin çağrısı ile ENKS ile PYD arasında görüşmeler başlamış, ABD ve Fransa da destek sunmuştu. Taraflar görüşmelerin ardından, Rojava’nın geleceği, Suriye hükümeti ve muhalefetine yaklaşım, komşularla ilişkiler gibi temel siyasi başlıklarda anlaşmıştı. 

ABD’li yetkililerin taraflara birlik için bir taslak metin sunduğu ve metindeki maddelerin daha önce taraflar arasında Duhok’ta gerçekleştirilen anlaşmaya yakın olduğu belirtiliyor. 

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın