DSG’den hava saldırısına ilişkin ilk açıklama! – HABER BİZDEN

DSG’den hava saldırısına ilişkin ilk açıklama!

DSG Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) “Pençe Kılıç Hava Harekatı” adıyla Kürdistan Bölgesi ve Rojava’da başlattığı hava operasyonuna ilişkin verileri açıkladı.

DSG’nin resmi internet sitesinde “Basına ve Kamuoyuna” başlığıyla Kürtçe verilen açıklamada hava operasyonunun bilançosu açıklandı.

Hava saldırılarının gece yarısı 12:00’de başlatıldığı; Derik, Dirbesiye, Ebû Rasen, Kobani, Til Rifat ve Şehba’nın bombalandığı belirtilen açıklamada, ilk olarak Derik’in Teqil Beqil köyünde elektrik tesisinin hedef alındığı ve buradaki bir kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Tesisin olduğu bölgede ilk hava saldırısı sonrası ikinci bombalamanın da gerçekleştiği kaydedildi. Açıklamada “11 sivil hayatını kaybetti ve 6 kişi de yaralandı” denildi.

Açıklamanın devamında “Dirbesiye’de buğday ambarında nöbet tutan 2 kişi ile bir DSG üyesi hayatını kaybetti. Kobani’de tespit edilenlere göre 3 vatandaş yaralandı. Bu saldırılarda 15 Suriye askeri hayatını kaybetti” denildi.

DSG açıklamada “Rojava Özerk Yönetimi’nin hedef alındığını” belirterek “DSG olarak bölgeyi koruyacaklarını ve bu hava operasyonuna cevap verileceğini” aktardı.Açıklamada “Saldırılar cevapsız kalmayacak, uygun zaman ve yerde etkili ve gerekli cevap verilecektir” denildi.

%d blogcu bunu beğendi: