DSG’den Gaziantep Karakolu’na yönelik saldırıya ilişkin açıklama

DSG, Antep’in Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolu’na yönelik top saldırısı ile bir alakalarının olmadığını açıkladı. MSB bu saldırıdan sonra Rojava’daki hedeflerin vurulduğunu ve 52 YPG’linin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ancak DSG bu açıklamayı yalanladı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Antep’te Rojava sınırındaki Köprübatı sınır karakolu ve Karkamış ilçesine havan topu atıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kobani tarafından atıldığı iddia edilen toplar nedeniyle “Oktay Salar” isimli bir askerin hayatını kaybettiği, 1 sivil ve 3 askerin de yaralandığı bildirildi. 

Bakanlık, dünkü açıklamasında, saldırının ardından Rojava’da YPG’ye ait mevzilerin ateş destek vasıtaları ile bombalandığını ve 21 PYG’linin yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Ancak bugünkü açıklamasında hayatını kaybeden YPG’lilerin sayısının 52’ye yükseldiğini bildirdi.

DSG’den açıklama

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın İrtibat Merkezi’nden yapılan açıklamada ise, “Türk Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada güçlerimizin Türkiye sınırındaki Karkamış’a saldırdığı yönünde bilgilere yer verilmiştir. Karkamış’a yapılan saldırılarla hiçbir ilişkimiz yoktur” denildi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her gün Kobani, Şehba, Ayn Şsa ve Minbic’i bombaladığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Karkamış’taki olay bir provokasyondur bölgeye yönelik saldırıların dozunu arttırmak için planlanmıştır. Halkımız ve dünya kamuoyu Türk devletinin bu tür yalan haberlerine itibar etmemelidir” ifadelerine yer verildi.

DSG’nin bir başka açıklamasında ise, MSB’nin 21 YPG’linin hayatını kaybettiği yönündeki açıklamasının “gerçek dışı” olduğunu belirtildi.

Kaynak rudaw

Bir Cevap Yazın