DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani’den kritik açıklama

DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani'den kritik açıklama

 DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani’den kritik açıklama

25.04.2020 - 17:53

Güncelleme : 25.04.2020 - 17:53

DSG Genel Komutanı Ebdî, bölgede Kürt ulusal birliğine ilişkin görüşmelerin olumlu olduğunu, sonuçların önümüzdeki günlerde açıklanabileceğini aktardı. Birlik ile ilgili PYD ve ENKS ile de görüşülmesi planlanıyor Fırat Bölgesi’nden bir heyetle görüşen Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlûm Ebdî, görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Kürt ulusal birliği çalışmalarıyla ilgili yeni gelişmelerin olduğunu belirten Ebdî, siyasi çevrelerin kurulan inisiyatife olumlu yaklaştığını söyledi. Yapılan görüşmelerin olumlu neticeler verdiğini dile getiren Ebdî, önümüzdeki günlerde alınan sonuçları duyurabileceklerini de aktardı. Tüm siyasi partilere de seslenen Ebdî, kurulan inisiyatife destek verilmesini ve Kürtlerin ulusal birliğine göre hareket edilmesini istedi.

‘Birlik acil ihtiyaç’

Ebdî ile görüşen heyette yer alan Dr. Bextiyar Husên de Kürt ulusal birliğini isteyen herkesin kurulan inisiyatif etrafında toplandığını söyledi. Kürt ulusal birliğinin acil bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Husên, ulusal birlik konusunda PYD ve ENKS ile görüşeceklerini bildirdi. Daha önce de ulusal birlik girişimlerinin olduğunu hatırlatan Husên, “Özerk Yönetim ve ENKS arasında Hewlêr 1, Hewlêr 2 ve Dihok anlaşmaları imzalandı. Fakat maalesef bu anlaşmalar hiçbir sonuç getirmedi. Bugün farklı bir ortam ve farklı bir koşul bulunuyor. Artık Kürt halkının çıkarına bir karar almak elzem olmuştur” dedi.

Heyetin yarın ENKS ve PYD ile görüşmesi bekleniyor.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın