Diyarbakır ve Van’dan kötü haber

Flaş

 Diyarbakır ve Van’dan kötü haber

10.05.2020 - 0:04

Güncelleme : 10.05.2020 - 1:24

Tüm dünyada etkisini devam ettiren yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını Diyarbakır ve Van’da etkisini sürdürüyor. 

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Filizören köyü, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle karantina altına alındı.

Köyde 4 kişinin testinin pozitif çıkmasının ardından virüsün yayılmaması için köyün karantinaya alındığı belirtildi.

Karantinaya alınarak giriş ve çıkışların yasaklandığı köy girişinde jandarma ekipleri tarafından nöbet tutulurken, araçların çıkıp girmemesi için kamyonlarla getirilen toprakla köy yolu ulaşıma kapatıldı.

ÇÜNGÜŞ’TE 48 VAKA

K24 muhabiri, Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde son 24 saatte 48 kişide coronavirüsün tespit edildiğini aktardı.

Muhabirimiz, 48 hastanın, daha önce testi pozitif çıkan bir kişiden virüs kaptığını söyledi.

Geçen hafta K24’e konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, Diyarbakır’da vaka sayının 500 ile 550 arasında olduğunu söylemişti.

Diyarbakır’da şimdiye kadar 40 kişin koronadan hayatını kaybettiği belirtiliyor.

VAN’DA 57 VAKA 

Van’ın İpekyolu ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 5 gün önce karantinaya alınan mahallede taziyeye katılan 75 kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, ile bağlı İpekyolu ilçesinde yer alan Ortanca mahallesinde taziyeye katılanların tespiti için yapılan çalışmalar ve sağlık ekiplerinin yaptığı testler sonucu, taziye bağlantılı Kovid-19 testi pozitif çıkan vaka sayısının 75 yükseldiği bilgisi paylaşıldı.

Taziye, mevlit gibi toplu etkinliklerin yasaklandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu tür etkinlikleri düzenleyenleri 155 polis ve 156 jandarma hatlarına bildirmeniz toplum sağlığımız ve koronavirüsle mücadelemizde büyük önem arz etmektedir. Kritik bir dönemden geçtiğimizi unutmayalım. Zorunlu olmadıkça evimizden çıkmayalım. Zorunlu hallerde çıktığımız sokakta maske takalım ve sosyal mesafeyi korumaya dikkat edelim. Bu dönemde evimizde de aile fertlerimizle sosyal mesafemizi koruyalım. İki günlük sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ilimizde kurallara uyalım ve görevlilerimize yardımcı olalım.”

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.