Deyrezor’da ABD’li askerlere saldırı – HABER BİZDEN

Deyrezor’da ABD’li askerlere saldırı

ABD’nin Suriye’nin doğusundaki Deyrezor vilayetinde bulunan askeri üssüne füzeli saldırı düzenlendi. 

ABD Merkez Güçleri tarafından yapılan açıklamada, 18 Eylül tarihinde Suriye’nin doğusundaki Deyrezor vilayetinin Sewz köyü yakılarındaki üsse saat 07:05 sularında füzeli saldırı düzenlendiği belirtildi.  

Açıklamada 107 mm’lik  patlamış 3 füzenin ABD üssünün 5 km yakınındaki bir bölgede bulunduğu ve saldırıda herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığı ifade edildi.

ABD askerleri Deyrezor kentinin Omer Petrol Sahası’nı korumak amacıyla Sewz köyünde üste konumlanıyor. ABD üssünün yer aldığı bölge aynı zamanda Demokratik Suriye Güçlerinin kontrolünde bulunuyor. 

Sewz köyündeki ABD üssü birçok kez füzelerin hedefi oluyor. En son üs 16 Eylül’de saldırıya uğremış, herhangi bir can veya mal kaybı olmamıştı.

Deyrezor’daki ABD üssü, 24 Ağustos’ta yine hedeflenmiş 3 ABD askeri yaralanmıştı. 

Saldırıdan hemen bir gün sonra 25 Ağustos’ta ABD güçleri AC-130 savaş uçakları, Apaçi tipi hücum helikopterleri ve  M777 toplarıyla bölgedeki İran milislerini bombalamış, saldırıda 4 milis ölmüş ve 7 füze bataryası da imha edilmişti.

ABD Merkez Güçleri’nden yapılan açıklamada “Güçlerimize saldıran hiçbir grup güven içerisinde olmayacaktır” denilmiş ve vatandaşlarını korumak için gerekli her şeyin yapılacağı belirtilmişti.

%d blogcu bunu beğendi: