Devletin zirvesinde mektup krizi – HABER BİZDEN

Devletin zirvesinde mektup krizi

şentop

Cumhuriyet’in haberine göre; TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, “Suç örgütü lideri Sedat Peker’den her ay 10 bin dolar alan siyasetçi var” iddiasıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya gönderdiği yazı, devletin zirvesini karıştırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partililerine yönelik, “Artık konuşmayın ve hamle yapmayın” uyarısına karşın “Şentop’un, Soylu’ya gönderdiği yazı üzerinden hem Peker’in,hem de muhalefetin eline koz verildiği” ileri sürülürken, Erdoğan’ın da “söz konusu duruma sinirlendiği” iddia edildi.

İktidar kanadında Şentop’un yazısına ilişkin “Yasamanın başının yürütmede görevli bir bakan ile ilgili böyle bir yazı kaleme alması kabul edilemez. Kabinenin başı cumhurbaşkanıdır. Soylu eğer açıklama yapmak isterse önce kabineyi bilgilendirir. Şentop, ‘yetki aşımı’ yapmıştır” değerlendirmeleri yapılıyor.

Şentop’un, Soylu’ya gönderdiği yazının içeriği dün kamuoyuna yansıdı. Yazıda, “Hukuki sürecin başlatılabilmesi için tüm bilgi ve belgelerin hem adli makamlara hem de Meclis Başkanlığı’na gönderilmesi” istendi.

Yazı, başta AKP olmak üzere iktidar kanadında “rahatsızlık yarattı.” İktidar kanadında, Şentop’un bu yazısının ve Soylu’dan “tüm belge ve bilgileri” istemesinin “bir tür yetki aşımı olduğu” değerlendirmeleri yapılıyor.

Anayasadaki kuvvetler ayrılığına; yasama, yürütme ve yargıya atıfta bulunularak, “hukuki sürecin başlatılabilmesi için tüm bilgi ve belgelerin Soylu’dan isteme yetkisinin Meclis Başkanlığı’nın değil, bağımsız yargının görev alanı olduğuna” dikkat çekiliyor. TBMM Başkanlığı’nın ise “yasamadan sorumlu, başının da Meclis Başkanı Mustafa Şentop olduğu” dillendirilirken, “Şentop’un, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden sonra ‘fevri davrandığı’” iddia ediliyor. Şentop’un bu tavrının da başta suç örgütü lideri Sedat Peker olmak üzere “muhalefetin elini güçlendirdiği” ileri sürülerek, Soylu’nun da Cumhurbaşkanlığı kabinesinin bir üyesi olduğuna dikkat çekiliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: