Demirtaş’tan Davutoğlu’na tepki: Yüreğin solmadı mı? – HABER BİZDEN

Demirtaş’tan Davutoğlu’na tepki: Yüreğin solmadı mı?

demirtaş

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla yargılandığı dava bugün Küçükçekmece 23’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş hakkında şikayetinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Ancak duruşmada Davutoğlu’nun şikayetini devam ettiği, mazeret bildirdiği duruşma salonunda açıklandı.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, Demirtaş’ın sanık olarak yargılanmasının nedeni 2015’te dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na karşı söylediği, ‘YPG Fırat’ın batısına geçecek’ sözleri oldu. Bu sözler nedeniyle Selahattin Demirtaş hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla iddianame hazırlanmıştı. Sözlerine Masha Amini’yi anarak başlayan Demirtaş, saçlarını ise kadınların mücadelesini desteklemek ve protestoya katılmak amacıyla kazıdığını açıkladı.

Demirtaş savunmasının devamında şunları söyledi:

“Son derece insani bir şeyi dile getirdim. İfade özgürlüğü kullanmak içi konuşuyorum. Bugün esas hakkında mütalaasını savunmak isterdim. Ahmet Davutoğlu muhalefet lideri ve burada olmasını isterdim. Neyime şikayetçi ne kadar ceza almamı istiyor. Bir sonraki duruşmada burada olmasını istiyorum. Bunun me kadar hassas bir konu olduğuna ilişkin beyanı var. Başbakanlık yaptığı dönemdeki davalarla ilgili şikayetini geri çektiğini söyledi. Şikayetini geri çekmediği tek kişi benim. Şimdi bi defa daha Davutoğlu yine şikayetçi. Şaşkınlıkla karşılıyorum. Bir sonraki celsede müdahil olarak ondan dinlemek istiyorum. Hakkımda 47 dava açıldı. 6 yıldır haksız yere tutukluyum. 10 bin yıldan fazla ceza söz konusu. Siyasi tutukluyum. Bunlardan biri de Ahmet Davutoğlu’na hakarettir. Davutoğlu’na sormak isterim. Yüreğin solmadı mı? Tam olarak amacınız nedir? Ben de ona göre savunmamı yapmak isterim. Sizi denetlediğim için bu kadar yıldır yargılanıyorum. Hiç mi bir hata yapmadınız? Hepsini muhalefet mi yaptı? Siz şimdi muhalefettesiniz.”

Demirtaş, bir sonraki duruşmada Davutoğlu’nun duruşmaya katılmasını ve kendisinin de aynı şekilde duruşmaya Küçükçekmece’de katılmak istediğini söyledi.

%d