Demirtaş’ın Avukatlarından Tahliye Açıklaması

Demirtaş'ın Avukatlarından Tahliye Açıklaması

 Demirtaş’ın Avukatlarından Tahliye Açıklaması

22.11.2020 - 17:28

Güncelleme : 22.11.2020 - 17:28

Haber merkezi haber bizden-HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi üzerine yapılan spekülasyonlar devam ediyor. Durumu Gazete Duvar’a değerlendiren avukatları Mahsuni Karaman ve Cahit Kırkazak, sorunun ‘reform’ sorunu olmadığını, Demirtaş’ın zaten normal hukuk kuralları içinde çoktan tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’deki hukuk sorununun reformla çözülemeyeceğini söyleyen Mahsuni Karaman, “Türkiye’deki sorun, mevzuatta yapılacak bir reform sorunu değildir. Bir anlayış ve pratik sorunudur. Otokratik rejiminin yarattığı havanın etkisiyle hakim ve savcılar bu tahliyeyi gerçekleştirmiyor. Yani siz nasıl hakim ve savcılar üzerine baskı kurup hukuk mekanizmasını vatandaşın aleyhine yoruyorsanız, çalıştırıyorsanız bugün aynı söylemlerle tersini de yapabilecek güçtesiniz. Toplumda o yumuşamayı sağlarsanız bu doğrudan zaten ona da yansıyacak” dedi.

Tutukluluk zaten hukuksuz Avukat Cahit Kırkazak ise, “Selahattin Bey’in tutukluluğun hem yerel mahkemeler hem Anayasa Mahkemesi hem de uluslararası mahkemelerin kararlarıyla haksız, hukuksuz olduğu kararını vermişler. Bu nedenle Selahattin Bey’in hemen tahliyesi gerekir. Aynı durum Figen Yüksekdağ için de Ahmet Altan için de Osman Kavala için de geçerli. Yine Türkiye’de siyasi saiklerle tutuklanan özellikle Kürt siyasetçiler, aydınlar, gazeteciler, muhalifler için de geçerlidir. Hepsinin en basitinden hukuka aykırı uzun tutukluluk süreleri nedeniyle de olsa hemen tahliye edilmeleri gerekmekte” diye konuştu.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ince mehmet dedi ki:

    Turkiye de hukuk ADALET olsaydi zaten Demirtas hic tutuklanmamaliydi. Ortada suc diye bir sey yoktur. Sadece ve sadece erdoganin korkulu ruyasindan dolayi icerde. Gelelim Boyle bir devlet kanunsuz adaletsiz hukuksuz devlete nasil devlet diyebiliriz. Demirtas Kurt oldugu icin icerde rehin tutuluyor. Siyaset dedinmi serbest ve hur yapilir. Ne mutlu kurdum!!! Biji gelle Kurd Kurdistan!!!