Davutoğlu’ndan Soylunun istifasına ilişkin ilk açıklama

Davutoğlu'ndan Soylunun istifasına ilişkin ilk açıklama

 Davutoğlu’ndan Soylunun istifasına ilişkin ilk açıklama

13.04.2020 - 11:57

Güncelleme : 13.04.2020 - 11:57

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Soylu’nun istifası için, “İstifa sürecinin bu işleyişi, istifa eyleminin ilkesel bir tutum olmaktan daha çok siyasi bir koz olarak görülmeye başlanmasına yol açar” dedi. Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 48 saatlik sokağa çıkma yasağıyla ilgili, “Krizi engellemek için ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağının kendisi başlı başına kriz olmuştur. Yetmediği gibi bunun üzerine bir de bir bakanın istifasına giden siyasi kriz yaşandı” değerlendirmesinde bulunan Davutoğlu, kararların ‘ayaküstü’ alındığını söyledi.

Davutoğlu, “Bir karar aldığınızda o karar dolayısıyla ortaya çıkacak durumları kontrol altında alabilmeniz lazım. Öyle bir intiba var ki kararlar ayak üstü alınıyor gibi gözüküyor. Böyle bir yöntem ve zamanlama ile vatandaşların en doğal ihtiyaçlarını karşılama hakları sağlanmamış, paniğe sebep olmuştur. Bu hatanın sonuçları göz ardı edilemez, mutlaka hesap verilebilir bir sürecin işlemesi lazım” şeklinde konuştu.

“KOORDİNASYON YAPILMADAN KARAR ALINDI” Sokağa çıkma yasağının bakanlıklar arası koordinasyon sağlanmadan alındığını savunan Ahmet Davutoğlu, “Görünen odur ki bakanlıklar arası koordinasyon yapılmadan bu karar alınmıştır. Bu kararın sonuçları ne olabilir diye düşünülmemiştir. Lütfen dar bir kadroyla hareket etmeyin, kurumsal aklı devreye sokun, akıl ve bilimin öncülüğünde hareket edin. Makamlar arası iletişimsizliğin en önemli sebebi, makamların içinin boşaltılmış olmasıdır” dedi.

“BAKANLAR EŞİT AMA BAZI BAKANLAR DİĞERLERİNDEN DAHA ÜSTÜN GÖRÜLÜYORSA…” Sürecin Süleyman Soylu’nun istifasına kadar gittiğini kaydeden Davutoğlu, “Son istifa şunu göstermiştir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bakanlıklar arası rekabetle yürütülecek bir devlet değildir. Devletin en üst kademesindeki yakın akraba ilişkilerinin mevcudiyetinin, bakanlar arası ilişkilerin doğasını da bozduğu kanaatindeyim.

Bakanlar eşit ama bazı bakanlar diğerlerinden daha üstün görülüyorsa, orada bir ekip çalışmasının ortaya çıkması mümkün değildir. İstifa sürecinin bu işleyişi, istifa eyleminin ilkesel bir tutum olmaktan daha çok siyasi bir koz olarak görülmeye başlanmasına yol açar” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.