Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, Kürt sorunu ve Kürdistan Bölgesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ahmet Davutoğlu, “Kürt sorununun çözülmesiyle ilgili en özgürlükçü parti programı Gelecek Partisi’nin programıdır” dedi.

Davutoğlu, Gelecek Partisi’ne gelen bazı eleştiriler hakkında açıklamalarda bulunarak, “Kürt sorunu çözülmesiyle ilgili en özgürlükçü parti programı Gelecek Partisi’nin programıdır. Böyle bir eleştiri varsa bu eleştirinin hangi zemine dayandığını dinlemek isteriz. AK Parti’nin 2012-14’te o dönemlerde takip ettiği politika benim de desteklediğim politikalar ve doğru politikalar. Türkiye’de özgürlüklerin genişlemesi isteyen politikalar doğru politikalardır” ifadesini kullandı.

Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim parti programımız bu konuda en özgürlükçü programdır. Son dönemlerde kayyum ile KCK arasında sıkışmış bölge halkına yönelik en net mesajları verdik. Ne kayyum ne KCK, gerçek demokrasi mesajını Gelecek Partisi kurulduğu anda verdi. Doğu ve Güneydoğu’daki toplantı, miting ve kongrelerimizde bunu dile getirdik. Kürtçe’ye dönük olarak en net mesajları Gelecek Partisi vermiştir. Bu konuda hiç ikircikli bir tutumumuz yok. Onun için Bahçeli bana ‘Serok Ahmet’ demeye başladı.”

“Siyasetimiz, Erbil ile Ankara arasındaki irtibatları derinleştirmek ve…” Davutoğlu, politikalarının Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri derinleştirmek üzere kurulacağını belirterek, “Erbil ile Ankara arasındaki irtibatları derinleştirmek ve bu bölgeyi ekonomik ve kültür olarak Türkiye’nin doğal bir uzantısı haline getirmek bizim siyasetimiz olacaktır” dedi.

Öte yandan Davutoğlu, Başbakanlık görevini devrettikten sonra Kürdistan Bölgesi’ne hiçbir ziyaretin gerçekleşmediğini iddia ederek, bu tercihin 90’lı yıllara dönüş mantığı olduğunu vurguladı. Davutoğlu konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Ama dikkat edin Başbakanlığı bıraktıktan sonra özellikle son yıllarda neredeyse hiç ziyaret yok. Eskiden ayda bir karşılıklı ziyaretler yapıyorduk ve çok yakın temaslarımız vardı. Hiç ziyaret yapılmamaya başlandı. Bu da 90’lı yıllara dönüş mantığıdır. Şunu çok net ifade edeyim ki: Ankara’da ülkeyi yöneten kim olursa olsun Erbil’deki, Haseki’deki ve diğer yerlerdeki Kürtlerin Türkiye karşıtı hamisi şu veya bu ülke olması bizim için utanç verici bir şeydir. Sınır ötesindeki bütün akraba toplulukların hamisinin Türkiye olması gerekir. Özellikle bu bölgede bazı ülkelerin Kürtleri Türklere karşı koruyormuş rolü kapması, onların haddi değil ama Ankara’daki dış politika zaafının sonucudur.