Çin’den Türkiye’ye ‘PKK’ imalı yanıt

Flaş

 Çin’den Türkiye’ye ‘PKK’ imalı yanıt

07.04.2021 - 19:57

Güncelleme : 07.04.2021 - 19:57

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Uygur Türkleriyle ilgili sosyal medya paylaşımları sonrasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği iki isme tepki gösterip “Çin tarafı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” açıklaması yapmıştı.

Bu açıklamanın ardından Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında Çin’in Ankara Büyükelçisi’nin Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Çin Radyosu Türkçe servisinin haberine göre Zhao, Türkiye’deki kişisel sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlarda “teröristlere açıkça destek mesajı iletildiğini, paylaşımların, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü tehdit eder ve Çin’in bölünmesini kışkırtır nitelikte olduğunu” belirtti.

Sözcü Lijian, Ankara Büyükelçiliği’nin buna karşılık olarak Çin’in tutumunu net bir şekilde açıkladığını ve açıklamanın tamamen haklı ve makul olduğunu, suçlanacak bir yanının bulunmadığını kaydetti.

PKK’yi ima ederek “Türkiye uzun yıllar terörist ve bölücü güçlerden zarar gördü” diyen Zhao Lijian, “Türkiye’deki tüm çevrelerin Çin’in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığına doğru, tarafsız ve rasyonel bir şekilde bakması gerektiğini” dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian ayrıca, Türkiye’yi, “terör ve aşırıcılık yanlılarına karşı Çin ile birlikte mücadele vermeye ve Çin-Türkiye stratejik işbirliğini somut eylemlerle korumaya çağırdıklarını” aktardı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın