CHP’li Vekil: Demirtaş Kavala Ve Kozağaçlı’yı ziyaret etti: Çağrı yaptı – HABER BİZDEN

CHP’li Vekil: Demirtaş Kavala Ve Kozağaçlı’yı ziyaret etti: Çağrı yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, Edirne Cezaevi’nde tutuklu eski Halkların Demokratik Partisi eşgenel başkanı Selahattin Demirtaş ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu sivil toplum örgütü kurucusu ve iş insanı Osman Kavala ve Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı ziyaret etti. 

İktidarın TBMM’ye yeni yargı paketi göndermeye hazırlanmasına dikkat çeken Çakırözer’in üç tutuklu ile görüşmesinden sonra yaptığı değerlendirme özetle şöyle: “Yargıda yeni pakete değil anayasa ve yasaların özgürlükçü, demokratik ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde uygulanmasına ihtiyaç var. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş hakkında AİHM kararları derhal uygulanmalı. Düşüncesi, ifadesi nedeniyle hiç kimse bir gün dahi tutuklanmamalı. AİHM’nin, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına yargı da, yürütme organı da uymalı.”.

Kavala’ya kilit üstüne kilit

“Osman Kavala 1313 gündür Silivri Cezaevi’nde. Bir beraat, iki tahliye ve AİHM kararına rağmen hala içeride. AİHM ‘Tutukluluğu hak ihlalidir’ diyor. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunuyor ama siyasetin gölgesindeki yargı Kavala’ya zindanda kilit üstüne kilit vuruyor.

Demirtaş kararlarına direnmek hukuksuzluk

“Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi’nde 1671 gündür tutuklu. AİHM hakkında iki önemli karar verdi. Hem ilgili daire, hem de Mahkeme Genel Kurulu tutuklanmasında hak ihlali olduğunu ve derhal serbest bırakılmasını istedi. Ama ısrarla içeride tutuluyor. Davalarında siyasi ifadeleri, açıklamaları dışında tek bir delil yok. Onu AİHM kararlarına rağmen zindanda tutmak da ayrı bir hukuksuzluktur.”

Kozağaçlı dosyası da AİHM’de

“Avukat Selçuk Kozağaçlı, yaklaşık 5 yıldır tutuklu. Tahliye ediliyor aynı gün yakalama kararı çıkıyor. Gidip teslim olmasına rağmen ‘kaçma şüphesi var’ diye aylardır tutuklu. Tutukluluğunun tam beşinci yılında yargıç önüne çıkacak. Bu uzun tutukluluğa da AİHM ‘hak ihlali’ diyecek. Her AİHM kararı Türkiye’nin demokrasi karnesini zayıflatıyor.” 

Pakete değil, uygulamaya ihtiyaç var

“Her yeni paket için aynı şey söyleniyor: ‘Artık kimse düşüncesi, ifadesi, yazısı nedeniyle tutuklanmayacak!’ Ama her seferinde cezaevleri ifadeleri nedeniyle yargılanan yüzlerce siyasi tutukluyla doluyor. Yargıda yeni pakete değil, Anayasaya, yasalara tam uyuma ihtiyaç var. Yeni anayasadan, yargı paketinden, İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsedenler öncelikle tarafı olduğumuz AİHM kararlarına tam uyum sağlamalıdır. Kavala, Demirtaş ve tüm düşünce suçluları bir an önce özgürlüklerine kavuşmalıdır. Onların zindanda tutulduğu her gün yeni bir hak ihlalidir. AYM’nin basın ve ifade özgürlüğünü güvence altına alan kararlarına uyun. Yasalara uymayan bir iktidar, AYM ve AİHM kararlarına uymayan bir yargı varken, hangi paket gelse hiçbir anlamı yok.”

Bir Cevap Yazın

%d