Cezaevi’nde olan Mahkum’dan çağrı: Gardiyanlar bize saldırıyor..

Cezaevi'nde olan tutuklu'dan çağrı: Gardiyanlar bize saldırıyor..

 Cezaevi’nde olan Mahkum’dan çağrı: Gardiyanlar bize saldırıyor..

12.04.2020 - 15:05

Güncelleme : 12.04.2020 - 15:05

Van T Tipi Cezaevi’nde kalan tutuklulardan Ayhan Yılmaz, cezaevinde “A takımı” olarak tabir edilen gardiyanların şiddetine maruz kaldıklarını belirterek, artan hak ihlallerine karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.  Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ayhan Yılmaz, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. Her gün gardiyanların şiddetine maruz kaldıklarını belirten Yılmaz, can güvenliklerinin olmadığını belirtti.

Yılmaz, Covid-19 salgını nedeniyle kendilerini korumak ve yaşam alanlarını dezenfekte etmek için hiçbir imkanın tanınmadığına dikkati çekerek, “Maruz kaldığımız saldırılar nedeniyle korona hastalığını unuttuk. Bir yandan korona riski, diğer yandan cezaevi idaresinin talimatıyla ‘A takımı’ olarak tabir edilen gardiyanların saldırılarının ardı arkası kesilmiyor” dedi.  

‘BİRÇOK ARKADAŞIMIZ DARP EDİLDİ’ Özellikle koronavirüs ve yeni infaz düzenlemesinin gündeme gelmesiyle birlikte yaşanan hak ihlalleri ve cezaevi yönetiminin keyfi uygulamalarının arttığını aktaran Yılmaz, “3 Nisan tarihinde başlayan keyfi baskı ve saldırılar nedeniyle bir çok arkadaşımız darp edilerek hastanelik oldu. Radyo ve kitaplara el konuldu. Ondan sonra da sürekli tehditler almaya başladık” diyerek, ihlallerin son bulması için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.  

HAKLAR KISITLANIYOR Koronavirüs nedeniyle tedbir alınmadığını, ancak “tedbir” adı altında  tutuklu ve hükümlülerin haklarının kısıtlandığını dile getiren Yılmaz, “Yaşanan bu süreci fırsata dönüştüren cezaevi yönetimi, yeniden ayakta sayım politikasını devreye koyarak, avluda sayım aldırmak istiyor. Bu duruma itiraz ettiğimiz zaman dilekçe ve mektuplarımız alınmıyor, tutanak tutuluyor. Ayrıca Adalet Bakanlığı tarafından koronadan dolayı yasaklanan görüş yerine haftalık ek telefon görüş hakkı verilmiş. Bu iki telefon hakkı tutukluların, merak ettiği ailelerinden haber almalarıdır. İdare keyfi davranarak, bunu da kendine göre uygulamaktadır. Şu an haftada sadece bir defa telefon açabiliyoruz” diye belirtti.  

‘HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYORUZ’ Nefes darlığı ve uyku apnesi rahatsızlığı olduğunu ve yaşadığı rahatsızlığın ileri boyuta taşındığını ifade eden Yılmaz, “Burada hastane hakkımız tamamen kısıtlanmıştır. Kronik hastalığı olan bir çok hasta arkadaşımızın durumu ağırlaşmasına rağmen hastaneye götürülmüyor. Yazdığımız dilekçelere ve taleplere kulak tıkanıyor. Korona hastalığına yönelik alınan önlemler yetersiz olduğu gibi, temizlik ve hijyen malzemeleri ‘yasak’ olduğu gerekçesiyle bize verilmiyor” şeklinde aktardı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın