Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması – HABER BİZDEN

Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması

çavuşoğlu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ziyaretinde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Colonna ile ortak basın toplantısı düzenledi.Çavuşoğlu, “Suriye’de siyasi bir çözüme kavuşmak için çabaları artırmaya hazırız” dedi.

Çavuşoğlu, “Afrika’da Fransa aleyhine bir tutum varsa bunu Türkiye ya da başka ülkelerde aramaması gerekiyor. Bizim Afrika’yı kışkırttığımız için değil geçmişteki tutumlarından dolayıdır. Biz de bu açıklamayı durduk yere yapmadık. Macron’un Türkiye’ye yönelik açıklaması nedeniyle yaptık” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

 SAMP/T Bu ay içinde Türkiye, Fransa ve İtalya arasında 3’lü video konferans düzenlenecek.

 Yaşanan son gelişmeler, özellikle Türkiye’nin AB için ne kadar önemli bir ülke olduğunu gösterdi. Sadece ihtiyaç olduğunda Türkiye’ye önem verilmemesi gerekiyor. AB ancak Türkiye ile potansiyelini hayata geçirebilir, jeopolitik aktör olabilir.

 Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna’daki savaşın durdurulması ve adil bir barış için uğraşıyoruz.

 Fransa’nın da savaşın sona erdirilmesi konusunda gayretleri var ve bu gayretlerini takdirler karşılıyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü temsil eden bir barışın olması gerekiyor ve bu konuda çalışmaya hazırız.

Fransa’nın ve AB’nin Kıbrıs Türklerine 2004’te verdikleri sözleri tutmasını bekliyoruz. Annan planının Rum tarafından reddedilmesinin ardından AB, Kıbrıs Türkleri üzerinden ambargoları kaldıracaktı ama bu henüz hayata geçmedi. Fransa’daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını bekliyoruz.

%d