Biden Putin görüşmesi Sonrası Putin açıklama – HABER BİZDEN

Biden Putin görüşmesi Sonrası Putin açıklama

Başta Suriye, Ukrayna, Belarus olmak üzere birçok konuda karşı karşıya gelen ABD ve Rusya’nın liderleri bugün Cenevre’de bir araya geldi.

Devlet Başkanı olduğu dönemlerde Bill Clinton, George W. Bush, Donald Trump ile görüşen ve başbakanlığı döneminde de dönemin ABD Başkanı Barack Obama’yla masaya oturan Putin ile Biden kameralara poz verdikten sonra görüşmeye geçmişti. Biden ve Putin görüşmesi, yaklaşık 3,5 saatlik toplantının ardından sona erdi.

Basının karşısında konuşan Putin, görüşmelerden verimli bir sonuç çıkmasını umut ettiğini söyleyerek “Sayın Başkan, bugün benim görüşme inisiyatifini aldığınız için teşekkür ederim” demişti. Dışişleri bakanlarının da eşlik ettiği toplantı salonunda Biden ise, “Yüz yüze görüşmek her zaman daha iyi” yanıtını vermişti.

PUTİN’DEN GÖRÜŞMEYE DAİR İLK AÇIKLAMA

Toplantı sırasında ABD Başkanı Joe Biden ile aralarında bir gerilim olmadığını ifade eden Putin, ABD ile siber güvenlik ile ilgili görüşmelere başlayacaklarını açıkladı.

Biden’ın görüşmede insan hakları konusunu gündeme getirdiğini söyleyen Putin, Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin tutuklanmasıyla ilgili, “Alexei Navalny, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu. Hakkında arama kararı varken tutuklanmak istediğinden eminim” dedi.

UKRAYNA KRİZİ

Putin, Ukrayna konusunda Biden ile müzakerelerde bulunduğunu ifade ederek, “Ukrayna meselesini çok geniş şekilde olmasa da ele aldık. Biden, Donbass’taki sorunların Minsk Anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti” dedi.

Putin,  Biden ile görüşmesinde Ukrayna konusunun da ele alındığını ifade ederek, ABD ile Rusya’nın dünyadaki stratejik istikrardan sorumlu olduğunu belirtti.  Putin Ukrayna’nın NATO’ya katılması konusunda, “Tartışılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum” dedi.

PUTİN’DEN “KATİL” YANITI

Biden’ın kendisine karşı “katil” ifadesi kullanmasının gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Bu konuyla ilgili daha önce telefon görüşmesinde açıklaması oldu” ifadelerini kullanarak, ABD’yi, Afganistan üzerinden suçlayarak, “ABD’de her gün birileri öldürülüyor, Afganistan’da tek bir atışla yüzlerce kişiyi öldürdüler” dedi.

“TEKRARLANMAMASINI DİLERİZ”

Putin, ABD’nin daha önce endişe duyduğunu belirttiği Kuzey Kutbu’nun militarize edildiği ile ilgili kaygılarının yersiz olduğunu belirtti.

Putin, ABD Başkanı Joe Biden’ın kendisini Washington DC’ye kendisinin de Biden’ı Moskova’ya davet etmediğini belirtti.

Putin, ABD’de eski Başkan Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına gerçekleştirdikleri baskın ile ilgili konuşarak, “Bunun tekrarlanmamasını dileriz” dedi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: