Biden İranlı İsime suikasta ilişkin ilk kez konuştu

Biden İranlı İsime suikasta ilişkin ilk kez konuştu

 Biden İranlı İsime suikasta ilişkin ilk kez konuştu

05.12.2020 - 2:53

Güncelleme : 05.12.2020 - 2:53

Haber merkezi haber bizdan-ABD’de kasım ayında yapılan seçimlerde Başkan seçilen Joe Biden, İran nükleer programının kilit ismi Muhsin Fahrizade’ye düzenlenen suikasta ilişkin ilk kez açıklama yaptı. CNN’in dün gece düzenlediği yayına katılan Biden, Fahrizade suikastının İran ile yeniden anlaşmayı zora sokup sokmadığına ilişkin soruya, “Bunu söylemek zor” yanıtını verdi.

Başkan Donald Trump yönetiminin 2018’de İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesini eleştiren Biden, “İran’ın nükleer silahlara sahip olmasına izin veremeyiz. O (Trump), daha sıkı bir taviz alacağını düşünerek anlaşmadan çekildi. Peki ne elde ettiler? Onların (İran) nükleer malzemelere erişme imkanını artırdılar. Şu anda nükleer silah üretmeye yetecek malzemeye ulaşmaya daha yakınlar ve üzerine bir de füze sorunu var” dedi.

Dış politikada müttefiklerle ve uluslararası taraflarla birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapan Biden, “Bunlar zor meseleler. Bir şeyi biliyorum ki bunları yalnız başımıza aşamayız. Bu yüzden yalnızca İran ile değil, Rusya ve Çin ile ilişkilerimizde ve diğer meselelerde daha büyük bir grubun parçası olmalıyız” ifadelerini kullandı.ABD’li üst düzey bir yetkili, 2 Kasım’da CNN’e yaptığı açıklamada İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinin arkasında İsrail’in olduğunu ileri sürmüştü.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın