Beştaş: Yakın akrabaları AKP’ye üye çıktı – HABER BİZDEN

Beştaş: Yakın akrabaları AKP’ye üye çıktı

beştaş

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bugün TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, yakın akrabalarından bazılarının habersiz şekilde AKP’ye üye yapıldıklarını açıkladı. Beştaş, seçmenleri de dikkatli olmaları konusunda uyararak “Hakikaten büyük bir zavallılık. Bütün Türkiye yurttaşlarına, seçmenlerine, lütfen e-Devlet’ten, olur ya siz de üye yapılmışsınızdır, bir bakın, bari silin ki bu kadar boşu boşuna sevinmesinler” ifadelerini kullandı.

‘İDRİS BAŞKAN, HOŞ GELDİNİZ’

Beştaş, HDP önceki dönem grup başkanvekili İdris Baluken’in infazını tamamlayarak cezaevinden tahliye olmasını da kutlayarak “Hepimizin gözü aydın” dedi ve şöyle konuştu:

“Önceki dönem Grup Başkanvekilimiz sevgili İdris Baluken, bu sabaha doğru infazını tamamlayarak cezaevinden çıktı. Öncelikle İdris Başkan’a hoş geldiğiniz demek istiyorum. Hepimizin gözü aydın. Maalesef 6 buçuk yıl rehin tutulmadan sonra bırakıldı. Haksız yargılama ve siyasi rehine operasyonlarını burada çok anlattık. Hukuk önünde bunların mutlaka yargılaması ve soruşturması yapılmalıdır.”

‘ARKADAŞLARIMIZI TEKER TEKER ALACAĞIZ’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını hatırlatan Beştaş, “AİHM kararlarına rağmen hâlâ cezaevlerinde rehin tutulan arkadaşlarımızın da bir an önce özgür kalması gerektiğini hep söyledik. Bir kez daha ifade etmek istiyorum; cezaevleri, iktidarın ve hesaplarının rövanş yerleri olamaz. Bizler, her şeye rağmen demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz. Ve arkadaşlarımızı teker teker alacağız” diye konuştu.

‘ÜYE YAPTIKLARINIZ SİZE OY MU VERECEK?’

Meral Danış Beştaş, izinsiz ve habersiz şekilde AKP üyesi yapılan akrabalarına ilişkin konuşarak şunları söyledi:

“Elimde AKP üye kayıtları var. Sadece iki tane getirdim. Bunların bir kısmı benim yakın akrabalarım. Habersiz bir şekilde Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi yapılmışlar. Bu sabah aradılar, Whatsapp kayıtlarıyla, ne demişler? Şanlıurfa mesela bir tanesi, ‘Karaköprü teşkilatı 2022 dönemi aktif üyesisiniz’. Bunlar HDP’li. Bunlar memur, esnaf, doktor, avukat. Sordum, ‘Kaç kişisiniz, sadece iki tane gönderin’ dedim. Yanımda 10 tane daha var. ‘Bir baktık e-Devlet’ten, Allah Allah, biz zaten üyeymişiz, biz üye olmadık. Haberimiz de yok’ deniyor. Bu iktidarın irade gasp etmekte ne kadar mahir olduğunu biliyoruz. İradeye saygınızın olmadığını kayyumlardan, rehin aldığınız vekillerden, belediye başkanlarından biliyoruz. Şimdi de halk iradesine üyelikle ipotek koymaya çalışıyorsunuz. Ne yani, üye yaptıklarınız size oy mu verecek? Ne kazanacaksınız? Hakikaten büyük bir zavallılık. Bütün Türkiye yurttaşlarına, seçmenlerine, lütfen e-Devlet’ten, olur ya siz de üye yapılmışsınızdır, bir bakın, bari silin ki bu kadar boşu boşuna sevinmesinler.”

%d