MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarını hedef alarak “Kürt’ten terörist olmaz, teröriste Kürt denemez” ifadesini kullandı.

Bahçeli, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ‘Erdoğan’ın Kürtleri toptan teröristleştirdiğini ve Cumhur İttifakı’nın HDP’yi şeytanlaştırdığı’ yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, “Ben 8 yıl o Meclis’i yönettim. 31 Mart’a giderken Sayın Erdoğan toptan Kürtlere terörist dedi. Bana da size de dedi. Toptan herkes terörist oldu, nankör oldu. HDP’nin görevi şeytanlaştırmak meselesini kırmaktı” diye konuşmuştu. Bahçeli Akşener’in açıklamasına yönelik tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“İP’in başkanı yine meşrebine uygun açıklamalar yapmış. Bizim ve AK Parti’nin HDP’yi şeytanlaştırdığını ifade etmiş. Bu bayan şeytan olduklarını bilmiyor mu? İP’in HDP’nin dibinde ne işi vardır? İP Başkanı’nın bozuk ve buhranlı dili söz konusudur ki ya ne dediğini bilmiyor ya da aklı almıyor. Bu küstah ve hayasız üslup türkiye düşmanlarını sevindirmiştyir. Aynı üslüp FETÖ ve PKK2nın üslubudur. Kürt kökenli kardeşlerimize hiç kimsenin kırıcı bir ithamı olmamıştır. Geçmişte MHP’yi yaralamaya azmeden bu müfteriye teröristin kim olduğunu Kürt kökenli kardeşlerim öğretecektir. Kürt’ten terörist olmaz, teröriste Kürt denemez. Terörist PKK’dır, KCK’dır, FETÖ’dür, DEAŞ’tır, DHKP-C’dir.”

“Gergerlioğlu açıklaması: AYM bu tür davalara mağara deliklerinden mi bakıyor?” Bahçeli, HDP’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi hakkında ise şöyle konuştu:

“Anayasa Mahkamesi’nin, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki hak ihlali kararınını da gündemine taşıyan Bahçeli, “PKK, KCK propagandası yaptığından dolayı 96 gündür Sincan Cezaevin’den bulunan söz konusu karanlık şahsın seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine AYM karar vermiştir.

CHP’li Berberoğlu gibi Gergerlioğlu’nun da milletvekilliğine dönüş yolu açılmıştır. Terör propagandası nasıl oluyor da hak ihlali olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte günü geldiğinde dağdaki eşkiya için de hak ihlali kararı verilecek midir? Anayasa Mahkemesi bu tür davalara terör örgütlerinin hücre evinden ya da mağara deliklerinden mi bakıyor?” eleştirisinde bulundu.”