Babacan’dan flaş çıkış: Türkiye, Suriye’de herkesle konuşmalı! – HABER BİZDEN

Babacan’dan flaş çıkış: Türkiye, Suriye’de herkesle konuşmalı!

babacan

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hatay’a yaptığı ziyarette Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteciler üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

Bir seçmenin, “Suriyelilere yeni tavizler verilmesi durumunda Antakya’nın çok ciddi güvenlik ve terör sorunları yaşayacağı kanaatindeyim” sözleri üzerine Babacan şu değerlendirmede bulundu:“Suriyelilerin çözümü Suriye’de. Önce Suriye’de barış ve istikrarın hakim olması için Türkiye’nin çözümlerin parçası olması gerekiyor. Türkiye şu anda sorunların parçası. Suriye’yle ilgili strateji olmalı. Türkiye’nin Suriye’de herkesle konuşuyor olması ve Suriye’nin iç meselelerinde taraf olmaktan çekilmesi gerekiyor. Suriye’de barış ve istikrar ancak böyle sağlanır.”

“Suriye’de barış, istikrar ve huzur sağlanmazsa buradaki Suriyelilerin Suriye’ye gitmek gibi bir şansının olmadığını biliyorsunuz” diyen Babacan, muhalefetin mülteciler üzerinden politika geliştirmesine tepki göstererek şöyle konuştu. Şimdi seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz’ diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar. Biz gerçekçiyiz. Suriyelilerin çözümünü Suriye’de aramak gerekir. Suriye politikasının tamamen yeniden yazılması gerekiyor.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: