Anayasa Mahkemesi Enis Berberoğlu hakkında ilk ihlal kararı uygulanmadığı için 2. ihlal kararı verdi. Mahkeme üyeleri kararı oy birliğiyle aldı.

CHP Hukuk İşleri’nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek KRT ekranlarında alınan kararı değerlendirdi, “Bir Anayasa kaç kez ihlal edilebilir?” diye sordu.Bu kararın mutlaka uygulanması büyük bir zorunluluk arz ediyor. Devletin çivisi gerçekten çıktı mı çıkmadı mı göreceğiz?

Mahkemenin verdiği ihlal kararı da uygulanmazsa adil yargılanma hakkı verilmezse milletvekilimize, parlamentoya dönemezse işte o zaman devletin çivisi çıkmış demektir. 

Bu dava Anayasa askıda mı değil mi onun da bir göstergesi.

Yargı reformu diyenler Anayasa Mahkemesi’nin bugün verdiği kararı nasıl değerlendirecek, bu karar uygulanacak mı?

Anayasa Mahkemesi siyasi faaliyette bulunma hakkı ihlal edildi diyor, yerel mehkemeye yenide yargılama yapacaksın diyor. Yerel mahkemenin, yargılama yapmam deme hakkı yok.

AİMH kararları, AYM kararlarını uygulamazsanız itibarınızı, güveni kaybederseniz. İtibarı ve güveni kaybedince de yatırımcı da gelmez. Bugün en büyük sorun ekonomik buhran, bu kararla halk da cezalandırılıyor.Anayasa, adalet adına Anayasa Mahkemesi’nin kararının uygulanacağını düşünüyorum.