Ateş edilerek gözaltına alınan çocuğun babası Konuştu: günlerce..

Ateş edilerek gözaltına alınan çocuğun babası Konuştu

 Ateş edilerek gözaltına alınan çocuğun babası Konuştu: günlerce..

10.05.2020 - 13:50

Güncelleme : 10.05.2020 - 13:51

Polislerin bir sitede oynayan çocukların üzerine ateş ederek onları gözaltına almaya çalışmasına dair sosyal medyaya düşen görüntülere gelen tepkiler büyüyor.Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan olayda polislerden biri, küçük bir çocuğu yakalayarak zırhlı araca götürüyor. Adı Bahoz olan ve zihinsel engelli olduğu bilinen çocuk burada tokatlandıktan sonra bırakılıyor.

Duvar’ın haberine göre sekiz yaşındaki Bahoz’un babası ise yaşanan olayın ardından çocuğunun günlerce titrediğini söyledi. Baba Erdal, bölgede sıradanlaşan bu nefretin ve saldırıların son bulmasını istedi. HDP eşgenel başkanı Mithat Sancar, parti olarak olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Olayın üzerinin 20 gündür örtüldüğünü ve görüntüler ortaya çıktıktan sonra Valilik ve Emniyet’in apar topar açıklama yaptığını belirten Sancar, şunları söyledi: “Ancak açıklamalarda çocuklar için ‘taş attılar’ denilerek bu nefret ve saldırı gerekçelendirilmeye çalışılıyor. Açıklamayı yapanlar saldırıya ortak olduklarını ortaya koyuyorlar. Bu yaşta bir çocuğun taş atmış olması böyle bir nefrete ve saldırıya gerekçe yapılamaz, bu yaşta bir çocuğun taş atması bir serçenin kanadını bile incitemez.

Saldırı çocuklara yönelik olduğu kadar Kürt kimliğine de yönelik. Kürt coğrafyasında kolluk güçlerindeki nefretin bu kadar körüklenmesine ve yayılmasına neden olan zihniyet bu iktidarın zihniyetidir. Bu nefret, gücünü bu iktidarın zihniyetinden alıyor. Bu nefret hali özellikle Kürt coğrafyasına ve çocuklarına yöneliyor. Bütün çocuklara ama özellikle Kürt çocuklarına yönelik bu nefretin ortadan kaldırılması için HDP bütün gücüyle mücadeleyi yükseltmeye kararlıdır ve bu HDP’nin varlık gerekçesidir.”

Koronavirüs salgını kapsamında 1 Mayıs’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında, Mardin’in Nusaybin ilçesinin Fırat Mahallesi’nde bulunan Toplu Konut 7. Etap’a giren polis, küçük yaştaki çocukları gözaltına almaya çalıştı.

Çevrede bulunan yurttaşların çektiği görüntülerde, 7. Etap’a giren polis, bağırışlar yanı sıra havaya ateş açarak, bahçeye çıkan çocukları kovaladı. Ateşin etkisiyle çocuklar korkuyla binalara kaçarken, zihinsel engelli olduğu öğrenilen sekiz yaşındaki B.E. elbisesinden tutularak gözaltına alınmaya çalışıldı.

Çevredeki yurttaşlar olaya tepki gösterirken, polis kendisini sokağa çıkma yasağıyla savundu. Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, B.E. yaşadığı korkudan dolayı altını ıslattı ve hala yaşadığı travmanın altında.

Tepkilerin büyümesi üzerine Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’den bir açıklama yapıldı. Mardin İl Emniyeti polisin açığa alındığını duyurdu. Mardin İl Emniyeti’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Hukuka uygun olmayan bu tutum ve davranışları ile hiyerarşik üstlerin bu konudan bilgi verilmemesi nedenlerine bağlı olarak, söz konusu polis memuru hakkında görevden el çektirme tedbiri uygulanarak soruşturma başlatılmış ve soruşturmaya devam edilmektedir” denildi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın