Anket: Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var – HABER BİZDEN

Anket: Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabından 2023’te yapılması planlanan genel seçime dair seçmen eğilimlerini paylaştı.

“Son seçimde (24 Haziran) farklı partilere oy veren seçmenlerin yaklaşık yarısı, o seçimde oy verdiği partiden farklı partiye oy verecek gibi,” diyen Kulat, açıklamasına şöyle devam etti:

“Son seçimde AKP’ye oy verdiğini söyleyen seçmenin bu dönemde ‘farklı partilere oy vereceğim’ deme oranı yüksek. Son seçimde oy verdiğim partiden farklı partiye oy vereceğim diyen en az seçmen CHP ve HDP’liler.

“24 Haziran’da seçime giren partilerden oyunu en yüksek oranda artıran parti İYİ Parti. Cumhurbaşkanı adayına bağlı olarak görüşüm değişebilir diyen en çok seçmen de İYİ Parti’de.

“Yeni partilerden DEVA Partisi, Doğu ve Güneydoğu’da boşluğa hitap ederken, Bağımsız Türkiye Partisi gençlere, Zafer Partisi Suriye Politikası’ndaki hatalardan şikayet edenlere, Yeniden Refah Partisi ve Gelecek Partisi de muhafazakar olup Ak Partiye küsmüş seçmen için sığınılacak liman olmuş.”

1. Sahadayız…
Son seçimde (24 Haziran) farklı partilere oy veren seçmenlerin yaklaşık yarısı o seçimde oy verdiği partiden farklı partiye oy verecek gibi…

Son seçimde @Akparti‘ ye oy verdiğini söyleyen seçmenin bu dönemde “farklı partilere oy vereceğim” deme oranı en yüksek.— Mehmet Ali Kulat (@malikulat) September 28, 2022

“Kılıçdaroğlu adaysa CHP yüzde 30”

Kulat, Sözcü Gazetesi‘nden Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtlarken ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“2022’de yaptığımız 8 araştırmanın 7’sinde AK Parti’yi yüzde 30’un altında gördük. Hatta yüzde 26,5’a kadar indiği oldu. CHP’nin oy oranı yüzde 25-26 bandında seyrediyor. Bu bazı aylarda 27’ye kadar çıktı.

“Millet İttifakı’nın adayı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olursa, CHP için yüzde 30’u bekleyebiliriz.

“Ak Parti 12,5 puan oy kaybetmiş”

“Ak Parti son seçimde yüzde 42,5 oy aldı. Şimdi de ortalama 30 diyelim. Ak Parti 12,5 puan oy kaybetmiş. Bu seçmenin yarısı İYİ Parti’ye, geri kalanı Ak Parti’den doğmuş DEVA ve Gelecek partilerine gitmiş. 

“Seçimin ilk turda bitirilebilmesi için partiye 50 artı 1 lazım. Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var. HDP’nin oy oranı da 12-13’e kadar çıktı. Şu anda barajın üstünde görünüyor. Barajın altında gördüğümüz de oluyor. Nedeni de kendisini AK Parti içinde kamufle eden 1-2 puanlık bir seçmen var.”

%d blogcu bunu beğendi: