Almanya’dan Türkiye’ye operasyon tepkisi – HABER BİZDEN

Almanya’dan Türkiye’ye operasyon tepkisi

uçak f16

lman politikacılar, TSK’nın Irak ve Suriye’nin kuzeyine düzenlediği hava operasyonuna tepki gösterdi. Sol Parti, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feaser’in yarın başlayacak Türkiye ziyaretini iptal etmesini istedi.

DW Türkçe’nin haberine göre Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin küçük ortağı FDP’nin dış politika sözcüsü Ulrich Lechte, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Erdoğan devletler hukukunu ihlal ederek Suriye ve Irak’taki Kürt bölgelerine saldırıyor, aynı zamanda İran Kürt kenti Mahabat’a giriyor. Her iki durumda da çok sayıda sivil kurban verildiğini hesaba katmak gerekir. Bu tartışmaya açık olmayan tutumu kınıyorum. Artık nihayet oraya bakmalı ve harekete geçmeliyiz” dedi.

Yeşiller Dış Politika Sözcüsü Jürgen Trittin de “Diğer ülkelere yönelik devletler hukukunu ihlal eden saldırılarla seçim kampanyası yürütmek… Erdoğan ve Putin gibi otokratlar aynı reçeteyi izliyor” ifadelerini kullandı.

‘Seçimler Yaklaşıyor’

Yeşiller partisinin iç politika sözcüsü Lamya Kaddor ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

‘bu ziyaret iptal edilmeli’

Schirdewan, “Türkiye bu gece ağır şekilde Rojava’yı bombaladı. Erdoğan, İslam Devleti (IŞİD) ile savaşanlara saldırıyor. İçişleri Bakanı Nancy Feaser yarın Ankara’da terörizm konusunda konuşmak istiyor. Bu ziyaret iptal edilmeli. İki yüzlülüğün de bir sınır var!” ifadelerini kullandı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser iki günlük resmi ziyaret için yarın Türkiye’ye gelecek. Faeser, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir araya gelecek.

“Erdoğan yıllardır Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge oluşturmak istiyor. Anlaşılan hesaplaşma zamanını ve bombalamayı meşrulaştıran tek şey İstanbul’daki saldırı değildi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri de bu süre zarfında onaylanmıyor. Seçimler yaklaşıyor.”

Muhalefetteki Sol Parti’nin (Die Linke) eş başkanı ve Avrupa Parlamentosu üyesi Martin Schirdewan da Türk ordusunun operasyonlarını kınayan bir açıklama yayınladı.

%d blogcu bunu beğendi: