AKP içindeki atamaları eleştiren Yusuf Kayacık istifa etti. Haziran ayında, Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank’a yönetim kurulu üyesi olarak atanmasını eleştiren Kayacık, “AK Partili bir vatandaş olarak kınıyorum. Gelin vazgeçin, yazıktır, günahtır” ifadelerini kullanmıştı.

Odatv’den Murat Sökdü’nün haberine göre; bu eleştirilerinin ardından, yürüttüğü Kızılay Muğla Şube Başkanlığı görevinden jet hızıyla alınan Kayacık, AKP’den istifa etti. Kayacık istifasını şöyle duyurdu:”Partimden ayrılışımın tek nedeni, demokratik yollar ile sandıkta benimle başedemeyeceğini anlayan Muğla İl Başkanının, siyaset dışı bir takım ali cengiz oyunlarına başvurarak 1 Şubat’ta yapılacak olan İl Kongresinde aday olmamı engellemesidir.”

ekran-resmi-2021-01-21-11-27-45.png

Kayacık’ın, AKP Muğla İl Kongresinde Kadem Mete’ye karşı aday olması bekleniyordu. Yaptığı eleştiriler sonrası AKP’den ihracı istenen ancak Yüksek Disiplin Kurulu kararı bozulan Kayacık, karşısına aday olarak çıkacağı Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin hamlesiyle yeniden disipline sevk edildi.

Kayacık, bu hamleye sinirlenerek AKP’den istifa etti ve “Ağababaların olmazsa sen bir hiçsin. Akşam eve gittiğinde eşinin ve çocuklarının yüzüne nasıl bakacaksın?” ifadelerini kullandı.

Kayacık’ın açıklaması şöyle oldu:

“Bu ilde doğmamış, sevdası bu il olmayan, hedefi bu il olmayan, herkesi yukarıdan gören, partinin ikinci katına çıkmayı yasaklayan 550 mahallenin 50 tanesine bile gitmemiş, daha da önemlisi “ben kimseyi kucaklamak zorunda değilim” diyen bir zattan gelen mektup. 15 Gün sonra il kongresi var. Mektubu açınca “disiplin kuruluna sevk edildiniz” deniliyor. Hayretler içerisindeyiz çünkü aynı tebligatı ilçe kongreleri öncesinde de almışsınız. Artık sadece acıyorum. Sistemin dışına itilen arkadaşlarımız var. Sayın Kadem Mete sana sesleniyorum. Saf saf sırıttığını görebiliyorum. Hatta sana seslendiğim için elin ayağın birbirine dolaşıyor. Yusuf Kayacık’tan korkuyorsun. Ali Cengiz oyunlarına bu yüzden giriyorsun, o yüzden belden aşağı siyaset yapmayı öğrenmişsin.

O yüzden ağababaların olmazsa sen bir hiçsin. Çok merak ettiğim bir konu var. Akşam eve gittiğinde eşinin ve çocuklarının yüzüne nasıl bakacaksın? O peşindeki şakşakçı avanelerinin yüzüne nasıl bakıyorsun? Delikanlı gibi yarışmaktan korkuyorsun. İlçe kongresinde yaptığın gibi il kongresi öncesinde de yine Yusuf Kayacık’ın elini bağlamak için demokratik yollarla başa çıkamayacağın için beni tedbirli olarak disipline sevk ediyorsun. Avukatlarımızla arkadaşlarımızla konuştuk yine geri dönecek ama il kongresi geçmiş olacak.

Çok üzgünüm. Demokrasiden, sandıktan milletten korktuğun için, kendi yaptığın delegeyle sandığa gelecek cesaretin olmadığı için acıyorum sana sadece. Muğla için üzülüyorum. Önceki kararın bozulduğunu bile bile Merkez Disiplin Kurulu kararına rağmen, genel merkezin kararlarına karşı çıkarak bu Ali Cengiz oyunlarını yaptığın için sana sadece acıyorum. Seni bir an önce istifaya davet ediyorum.”

ATAMALAR TEPKİ ÇEKİYOR

Kayacık”ın “Bu ilde doğmamış, sevdası bu il olmayan herkesi yukarıdan gören, partinin ikinci katına çıkmayı yasaklayan 550 mahallenin 50 tanesine bile gitmemiş, daha da önemlisi “ben kimseyi kucaklamak zorunda değilim” diyen bir zat” olarak tanımlaması akıllara geçtiğimiz günlerde Süleyman Özışık ve Sadık Albayrak’ın eleştirilerini getirdi.

10 Ocak’ta YouTube üzerinden Beyoğlu ve Kadıköy’e yapılan ilçe başkanlığı atamalarını eleştiren Sadık Albayrak, “Öyle yukarıyı yalamakla, aşağıyı da ezmekle, ‘ben burada kralım, istediğimi atarım’ diye güç hegomonyası kurarsan İstanbul’da kaybedersin” demişti.

Kadıköy İlçe Başkanı olan Fatih Kaya’yı çok sert eleştiren ikili, Kaya’nın Kartal’da yaşadığını ve Kadıköy’ü bilmediğini ifade etmişti.

“AÇIK BİR KANITI”

Öte yandan sosyal medya hesabından bir paylaşım daha yapan Kayacık, “Paylaşımı görünce içim cız etti, ne diyeceğimi, ne yazacağımı bilemedim…. Aslında bu fotoğraf, Muğlalıların Muğla siyasetinde neden söz sahibi olamadığının açık bir kanıtı… Yazık….” ifadesini kullandı.

İşte o paylaşım:

yusuf-ayacik-tweet.jpg