Kamuoyunda bir süredir erken seçim kulisleri gündemde. Her ne kadar iktidar cephesi seçime yanaşmasa da, muhalefetten bu yönde bir baskı var. Olası seçim ihtimaline yönelik yapılan anketlerde ise Cumhur İttifakı’nın yüzde 50 bandına ulaşamadığı görülüyor. Peki, AK Parti’nin kamuoyunun nabzını ölçmek için yaptırdığı kendi kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlarda ne var?

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, partinin anket çalışmalarını yürüten genel başkan yardımcısı Hamza Dağ’ın paylaştığı bilgileri yazdı.

Buna göre toplum, en fazla iktidarın dış politikada attığı adımları destekliyor. AK Parti anketlerine göre, sosyal medyanın kendi sınırları içinde gelişip, orada kapanan konuların ülke genelinde bilinirlilik oranı yüzde 15’i geçmiyor.

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına destek ise yüzde 70 oranında. AK Parti verilerine göre, CHP seçmeninin yüzde 45’i, İYİ Parti seçmeninin yüzde 55’i bu karara olumlu bakıyor.

Yine AK Parti’nin yaptırdığı anketlerde, dış politikada Doğu Akdeniz ve Libya’da atılan adımlara gelen destek yüzde 65. Karabağ’daki operasyonu olumlu bulanların oranı ise yüzde 90’la rekor düzeyde.

Hamza Dağ, 7-8 ayrı araştırmanın ‘ortak yönlerinden’ bahisle, “Sonuçlar 24 Haziran’daki tablo ile üç aşağı beş yukarı hata payı içinde hemen hemen aynı duruyor” iddiasını öne sürüyor.

Muharrem ince ve Mustafa Sarıgül’ü işaret ederek, “CHP’den ayrılanların yaptıkları ve yapmakta olacakları şeyler var, biz bunları görüyoruz anketlerde” diyen Dağ, “Türkiye’deki ikinci partinin değişimini sağlayacak bir sonuç söz konusu. Gerginliğin bir sebebi de bu” iddiasında.