Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) HDP’li eski Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan’ın tutuklu yargılanmasının “ifade özgürlüğü ihlali” olduğuna hükmetti.

Türkiye mahkeme masrafları da içinde olmak üzere toplam 13 bin euro tazminat ödeyecek.

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından tutuklanan ve daha sonra yerine kayyım Tuncer Bakırhan, 10 yıl 18 ay hapis cezasına çarptırılmış, Ekim 2019’da serbest bırakılmıştı. Bakırhan devam eden dava ile ilgili aynı yıl AİHM’e şikayet başvurusunda bulunmuştu.

BBC Türkçe’nin haberine göre AİHM, başvuruyla ilgili kararında Türkiye’nin özgürlük ve güvenlik hakkının korunmasıyla ilgili 5. madde ile , ifade ve düşünce özgürlüğünün korunmasıyla ilgili 10. maddeyi ihlal ettiğine karar verdi.

AİHM kararında Bakırhan’ın “yeterli neden” gösterilmeden duruşma öncesi 2 yıldan fazla tutuklu yargılandığına dikkat çekildi. Bakırhan’ın belediye başkanı olarak bir muhalefet partisini temsil etmek üzere seçildiği, suçlamalara neden olan ifadelerinin de “doğal olarak açıkça siyasi” bir niteliğe sahip olduğu kaydedildi.