AİHM, Atilla Taş’ın yaptığı başvuruyla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Taş’ın güvenlik ve özgürlük hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Atilla Taş’ın yaptığı başvuruyla ilgili kararını açıkladı.AİHM, Taş’ın güvenlik ve özgürlük hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.Mahkeme, Ankara’nın Atilla Taş’a 12 bin 275 euro manevi tazminat ve 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödemesine karar verdi.

İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla karara ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

AİHM’in Atilla Taş kararı, Kavala ve Demirtaş’ta olduğu gibi bir soruşturmadan bırakıyormuş gibi yapıp başka soruşturmadan tutuklamanın hukukun etrafından dolanmak olduğunu ve aynı olaylar nedeniyle iki farklı kuraldan tutuklamanın tek tutuklama sayılması gerektiğin söylüyor. Bir başka deyişle Atilla Taş kararı (para. 71-79)’da neden Kavala’nın ve Demirtaş’ın aynı olaylar ve fakat başka gerekçelerle tutuklanmasının Sözleşmenin ruhuna aykırı olduğuna da bir kez daha saptamış oluyor.

Atilla Taş ise kararın ardından yaptığı ilk yorumda, “‘Avrupa’da hakimler varmış!’ Keşke ülkemizde de olsaydı” ifadesini kullandı.