AİHM Türkiye’nin itirazını reddetti – HABER BİZDEN

AİHM Türkiye’nin itirazını reddetti

AİHM, Türkiye’nin aralarında HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 13 milletvekili ile ilgili verilen “hak ihlali” kararına karşı yaptığı itirazı reddetti. Av. Reyhan Yalçındağ, kararla birlikte Yüksekdağ ile İdris Baluken’in serbest bırakılması gerektiğini söyledi. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2016 yılında dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra gözaltına alınarak tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile 13 milletvekili hakkında daha önce yapılan başvuruyu 8 Kasım 2022 tarihinde karara bağladı. Mahkeme, tutuklanan HDP’li milletvekillerinin haksız olarak tutuklandıklarına, tutuk hallerinin haksız olarak devam ettirildiğine, ifade özgürlüğü ve seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğine, tutuklanmaları ile bağlantılı olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 18’inci maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, yanı sıra Türkiye’yi 184 bin 600 euro manevi tazminat ödemeye mahkum etti. 

Bunun üzerine Türkiye, karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren AİHM Büyük Daire, Türkiye’nin itirazını reddetti. Böylece Türkiye hakkında verilen karar kesinleşmiş oldu.

DERHAL SERBEST BIRAKILMALARI GEREKİYOR’

AİHM’in 8 Kasım’da verdiği karara işaret eden dosyanın avukatlarından Reyhan Yalçındağ, kararla birlikte HDP’li siyasetçilerin serbest bırakılması için yargılamaların sürdüren mahkemelere başvurular yaptığını belirtti. Yalçındağ, “Hükümet her zamanki gibi hile yolunu seçti ve Figen Yüksekdağ’ın birleşen bir dosyası hakkında tahliye kararı verdi. Sözüm ona uyuyormuş gibi. Fakat AİHM büyük daire, hükümetin son günde yaptığı itirazı reddetti. Bu şekilde bu karar usul ve teknik anlamda kesinleşti. Anayasa’nın 90’ıncı maddesi ile Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 311 maddesi son derece açık ve nettir. Türkiye, AİHM’in kararlarına derhal uyma yükümlüğündedir. Bu bağlamda adı geçen ve tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ ve İdris Baluken derhal serbest bırakılması gerekiyor” dedi. 

‘KARAR YERİNE GETİRİLMELİ’

Aksi durumda Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın kararında olduğu gibi Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi nezdindeki işlemler gündeme geleceği uyarısında bulunan Yalçındağ, “Tahliyeler ile kalınmayıp devam eden bütün dosyaların düşürülmesi gerekiyor. Hükümetin bu saatten sonra argüman olarak kullanabileceği hiçbir şey yok. Bu yargılamalar hukuken çükmüş durumda. Bütün bu yargılamaların, baskıların siyasi olduğu bir kere daha netleşti. Bir an önce kararın gereği yerine getirilmelidir” diye konuştu.

NE OLMUŞTU? 

4 Kasım 2016 tarihinde ilk olarak dönemin HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ardından Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş gözaltına alındı. Aynı gece gözaltına alınan Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Selma Irmak, Leyla Birlik, Gülser Yıldırım, Abdullah Zeydan, Ferhat Encu, Nihat Akdoğan ve Nursel Aydoğan, sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Sonrasında devam eden operasyonlarda, 11 Aralık 2016 tarihinde HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve milletvekili Besime Konca, Meclis çıkışında gözaltına alınarak, tutuklandı. HDP’li Burcu Çelik Özkan ise 19 Nisan 2017’de Muş’ta tutuklandı.

%d