Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde gerçekleşen olaylardan dolayı üzgün olduğunu belirten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün avukatı Latif Cem Baran, Deva Partisi Başkanı Ali Babacan’ın Twitter’dan yaptığı paylaşıma tepki gösterdi. Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya yönelik protestolar devam ederken, sessizliğini koruyan Abdullah Gül cephesinden ilk açıklama geldi. 

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde gerçekleşen hadiselerden dolayı üzgün olduğunu belirten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün avukatı Latif Cem Baran, Deva Partisi Başkanı Ali Babacan’ın Twitter’dan yaptığı paylaşıma tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından Ali Babacan’ın yayınladığı mesaja tepki gösteren Baran, “Senin bu ‘sahte duruşlarını’ gördüğümüz için yanımızda değilsin, olamazsın. 

AKP Kurucuları arasında yer alan ve parti kuruluş aşamasında Babacanla görüştüklerini ifade eden Baran, isminin DEVA Partisi ile anılmaması gerektiğini yineledi.

“İsmimin DEVA Partisi ile anılmasını istemedim”

Kendi siyasi çıkarları için maksadını aşmış bu gösterilerin savunulmasının vicdanen ve siyaseten doğru olmadığını belirten Baran, “Bu sahte duruşları ve kendi siyasi çıkarları uğruna toplumsal değerleri hiçe sayan politikalarını çok daha önceleri gördüğüm için ismimin DEVA Partisi ile anılmasını istemedim. Bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu bugün bir kez daha görüyoruz” dedi.

“Gençler provakasyona alet ediliyor”

Boğaziçi kampüsünde yaşanan olaylarla ilgili açıklamada bulunan Baran, “Ülkemizin çok değerli bir üniversitesinde pırıl pırıl gençlerimiz maksadını aşmış bir provakosyana alet edilmektedir. Gençleri kalkan olarak öne sürenler ve maksatları apaçık ortadadır. Türkiye bir hukuk devletidir. Konu ve ortam ne olursa olsun toplumsal değerlerimize hakaret ve de terör propagandası kabul edilemez, edilmemelidir. Bu gençlerimizi daha bilime, eğitime, daha ferah bir Türkiye gerçeğine odaklamamız gerekirken, kendi siyasi çıkarları için provake eden saldırganlaştıran zihniyette suç işlemektedir.” ifadelerini kullandı.