ABD’li heyet Rojava’da 8 siyasi parti ile görüştü

ABD'li heyet Rojava'da 8 siyasi parti ile görüştü

 ABD’li heyet Rojava’da  8 siyasi parti ile görüştü

27.04.2020 - 15:03

Güncelleme : 27.04.2020 - 15:03

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Ebdi’nin insiyatifi ile başlatılan Kürt partilerindeki birlik çalışmalarına ABD’den destek geldi.

ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki danışmanı William Robak ve Yardımcısı Emily Brandt başkanlığında, diplomatik bir heyet Rojava’daki siyasi paeti temsilcileri ile bir araya geldi.

Görüşmede ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rojava’da Kürt birliği çalışmalarının geliştirilmesi ve başarısı için yapılması gerekenler konusunda Kürt siyasi partilerinin görüş ve önerilerini dinledi.

Heyet ilk önce; Suriye Kürtleri Demokratik Birliği (El Wehdê)  Genel Sekreteri Mihyedîn Şêx Alî, Suriye Demokrat Sosyalist ve Demokrat Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo, Suriye Kürtleri  Demokrat Partisi Genel Sekreteri Nisredîn Ibrahîm, Demokrat İttifak Partisi Genel Sekreteri Fewzî Şingalî ve Reform Hareketi ve İcra Kurulu üyesi Emced Osman ile bir araya geldi.

ABD heyeti daha sonra, Suriye Kürtleri Sol Partisi Genel Sekreteri Mihemedê Mûsê, Suriye Kürt Demokrat Partisi Genel Sekreteri Cemal Şêx Baqî ve Suriye İlerici ve Demokrat Partisi İcra Kurulu Üyesi Ehmed Silêman ile görüştü.  

Her iki ayrı toplantı ardından William Robak  başkanlığındaki ABD heyetinin diğer siyasi partiler ile de aynı çerçevede görüşmelerini sürdürüceği kaydedildi.

Toplantının DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin dün Rojava Kürdistan’da siyasi partiler arasındaki birlik çalışmalarının pozitif bir şekilde devam ettiğini ve önümüzdeki süreçte olumlu sonuçlar alınacağı sonrası gerçekleşmesi dikkat çekti.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın