ABD’den, YPG’ye Fıratın Doğusu çağrısı

Son dakika

 ABD’den, YPG’ye Fıratın Doğusu çağrısı

13.04.2020 - 16:14

Güncelleme : 13.04.2020 - 16:14

Türk kaynaklar söz konusu askeri noktanın kurulmasının amacını, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik harekatı durdurduğu 22 Ekim’de Ankara ile Moskova arasında imzalanan Soçi Anlaşması uyarınca düzenlenen Türk-Rus ortak askeri devriyelerini kolaylaştırmak olarak açıkladı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) dün yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Haseke’nin kuzey kırsalındaki Derbesiye – Serekaniye – Ebu Rasin yollarının kesiştiği Um Aşbe köyündeki ekili arazilerin olduğu bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ortak bir askeri nokta kurmaya hazırlandığı bildirildi. SOHR’un yerel kaynaklardan aktardığı bilgilere göre Rusya, hazırlıkları ekipman takviyeleriyle bir birlikte yoğun askeri hamleleri arasında gizlilikle yürütüyor.

Şarkul Evsat’ın haberine göre, diğer yandan Esed rejimine bağlı haber ajansı SANA, geçtiğimiz Çarşamba günü, TSK’nın Haseke’nin kuzey kırsalındaki Serekaniye ilçesinin güneyinde bulunan Davudiye köyünde büyük bir askeri nokta kurmak için hazırlıklar yaptığını ve söz konusu noktaya askeri araçlar gönderdiğini bildirdi. Bununla birlikte Türkiye ve Rusya imzaladıkları anlaşma uyarınca, Haseke kırsalında sonuncusu geçtiğimiz Cuma günü Haseke kırsalındaki petrol kuyularının yakınlarında 6 Rus zırhlı aracın katılımıyla olmak üzere bir dizi devriye gerçekleştirdiler.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Türkiye ve Rusya’nın geçtiğimiz Ekim ayında Soçi Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana, ortak devriyeler düzenlemeye devam ettikleri ve o tarihten bu yana 38 ortak devriye gerçekleştirildiği bildirildi.

SOHR, ‘güvenilir’ olarak tanımladığı kaynaklardan aktardığı bilgilere göre ABD Başkan Donald Trump’ın Aralık 2018’de Suriye ve Rojava’daki Amerikan birliklerini geri çekme kararından kısmen döndükten sonra ABD güçleri, yüzlerce YPG savaşçısına Fırat’ın doğusunda tekrar kendileriyle birlikte çalışması için çağrı yaptı.

Kaynaklar, yüzlerce YPG  savaşçısının başta lojistik açıdan olmak üzere ABD güçleriyle yeniden çalışmak için Deyr ez Zor ve Haseke’deki ABD askeri üslerine gittiklerini belirttiler. YPG savaşçılarının bu üslerde, ABD ordusu tarafından askeri eğitim alacakları belirtildi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.